Interpretacja Urzędu Skarbowego w Płocku
UPO-443/30/04/EN
z 15 kwietnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
UPO-443/30/04/EN
Data
2004.04.15



Autor
Urząd Skarbowy w Płocku


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
umowa pośrednictwa


Pytanie podatnika
Jaka powinna być stawka podatku VAT na usługę pośrednictwa dla podmiotu z Włoch za pozyskanie dla niego kontrahenta na dostawę towarów ?


Z przedstawionego przez podatnika stanu faktycznego wynika, iż zamierza zawrzeć umowę pośrednictwa z podmiotem zagranicznym z siedzibą we Włoszech. Przedmiotem umowy będzie pozyskanie dla tego podmiotu kontrahenta, który zaoferuje mu do sprzedaży określone towary. Podatnik już wie, iż kontrahent który zaoferuje do sprzedaży towary będące w zainteresowaniu podmiotu zagranicznego jest również podmiotem zagranicznym z siedzibą na Łotwie. Zadaniem podatnika jest wykonanie czynności mających na celu doprowadzenie do zawarcia umowy pomiędzy tymi dwoma podmiotami, skutkiem czego podmiot z Łotwy dokona sprzedaży bezpośredniej na rzecz swego kontrahenta z Włoch. Podatnik zamierza w tym celu zawrzeć umowę pośrednictwa z klientem z Włoch, przewidującą prowizję od wartości dostawy towarów na jego rzecz od podmiotu z Łotwy. Podatnik zwrócił się z zapytaniem do Urzędu odnośnie stawki podatku VAT jaka winna być ujęta na fakturze, za pośrednictwo, wystawionej podmiotowi z Włoch. We własnym stanowisku w sprawie, podatnik podał, iż uważa że jest to eksport usług i winna mieć tu zastosowanie stawka 0%.

Usługi pośrednictwa zasadniczo podlegają opodatkowaniu według stawki 22%. Nieliczne wyjątki w tym zakresie uregulowano w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U nr 27, poz. 268 ze zm.). Są to przypadki min.: usługi pośrednictwa dotyczące towarów eksportowanych traktowane jako eksport usług na mocy art. 39 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50. ze zm.) w związku z § 52 pkt 2 rozporządzenia w sprawie wykonania ustawy o VAT; usługi świadczone na podstawie umowy maklerskiej, agencyjnej, zlecenia, pośrednictwa lub komisu, dotyczących towarów eksportowanych na podstawie § 64 ust.1 pkt 2 lit. b ww. rozporządzenia, gdzie zgodnie z ust. 2 tegoż przepisu usługa jest świadczona na rzecz nierezydentów, nie będących podatnikami, efekt wykonanej usługi będzie wykorzystywany poza granicą Rzeczypospolitej Polskiej, a podatnik posiada dowód, iż należność za wykonaną usługę została zapłacona i przekazana na rachunek bankowy podatnika w banku krajowym w terminie 90 dni od dnia wykonania usługi.

Klasycznym eksportem usług zgodnie z art. 4 pkt 6 ustawy o VAT są usługi wykonywane przez podatnika poza państwową granicą Rzeczypospolitej Polskiej. Z pytania podatnika nie wynika, czy usługa o której mowa wykonywana będzie poza granicami naszego kraju, a zatem nie będzie miała zastosowania zasada, w myśl której opodatkowaniu według stawki 0% podlegają usługi eksportowe. Usługi świadczone przez podatnika nie dotyczą również eksportowanych towarów, a eksport towarów, w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług to potwierdzony przez graniczny urząd celny wywóz towarów z polskiego obszaru celnego w wykonaniu czynności określonych w art. 2 ust. 1 i 3 (art. 4 pkt 4 ustawy).

Jeżeli jednak usługa świadczona będzie na terytorium RP i dotyczyć wyszukania kontrahenta oraz zawarcia umowy pośrednictwa, to mimo że świadczona ona będzie na rzecz kontrahenta zagranicznego, jednak wykonywana w kraju i przez podmiot mający siedzibę w kraju to wskazane powyżej okoliczności przesądzają o tym, iż świadczona usługa pośrednictwa powinna być opodatkowana według stawki podstawowej 22%.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj