Interpretacja Urzędu Skarbowego w Płocku
UPO/443/29/04/BM
z 15 kwietnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
UPO/443/29/04/BM
Data
2004.04.15



Autor
Urząd Skarbowy w Płocku


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
prawo do odliczenia
zaliczka


Pytanie podatnika
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Podatnik będący zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług zawarł przedwstępną umowę sprzedaży lokalu użytkowego. Umowa ta została zawarta w formie pisemnej bez zachowania aktu notarialnego. Zgodnie z umową Podatnik zobowiązany był do wpłacenia zaliczki, która stanowiła mniej niż 50% ceny brutto. Zaliczka została udokumentowana fakturą VAT. Czy Podatnik – nabywca ma prawo odliczyć podatek VAT z faktury dokumentującej zaliczkę.


Oprócz przypadków, w których dopiero 50% zaliczki uiszczonej na poczet nabywanych towarów lub usług powoduje powstanie obowiązku podatkowego, ustawodawca określił szczególny moment powstania obowiązku podatkowego oparty przede wszystkim na momencie zapłaty. W obrocie krajowym mowa tu o przypadkach wymienionych w art. 6 ust. 7b i art. 6 ust. 8b ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.).

W przypadku sprzedaży lokali i budynków, zgodnie z art. 6 ust. 7b ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30 dnia od dnia wydania. Oznacza to, iż przyjęcie części zapłaty (przedpłaty, zaliczki, zadatku czy raty) powoduje powstanie obowiązku podatkowego i obowiązek wystawienia faktury VAT, którą zgodnie z § 40 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowy, (Dz. U. Nr 27, poz. 268 ze zm.) należy wystawić nie później niż z chwilą powstania obowiązku podatkowego i nie wcześniej niż 30 dnia przed powstaniem tego obowiązku. Dotyczy to zatem m.in. zaliczek, przyjętych przed podpisaniem aktu notarialnego dotyczącego sprzedaży nieruchomości, pobieranych np. na podstawie umowy wstępnej. Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług reguluje art. 19 ust. 1 cyt. ustawy.

Zgodnie z art. 19 ust. 3 i 3a ustawy otrzymanie towaru nie jest warunkiem niezbędnym do odliczenia kwot podatku naliczonego, jeżeli podatnik otrzymał fakturę potwierdzającą dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty) podlegającej opodatkowaniu. W sytuacji o której mowa, Podatnik – nabywca ma prawo do odliczenia podatku VAT zawartego w fakturze potwierdzającej dokonanie zaliczki.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj