Interpretacja Urzędu Skarbowego w Przemyślu
USXV/415-14/04
z 3 marca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
USXV/415-14/04
Data
2004.03.03



Autor
Urząd Skarbowy w Przemyślu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
przejazdy pracowników
zmiana przepisów
zmiana stanu prawnego
zwrot kosztów


Pytanie podatnika
uzupełnić


W odpowiedzi na pismo z dnia 3.02.2003 r. (data wpływu do tut. urzędu) dotyczące prawidłowego wykazania kosztów uzyskania przychodu ze stosunku pracy za 2003 r., Naczelnik Urzędu Skarbowego w Przemyślu, na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), informuje:

Na podstawie art. 22 ust. 2 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), koszty uzyskania przychodu z tytułu stosunku pracy określa się w wysokości 0,25 % kwoty stanowiącej górną granice pierwszego przedziału skali podatkowej. Zgodnie z art. 22 ust. 2a ww. ustawy, koszty podwyższa się o 25 %, jeżeli miejsce stałego lub czasowego zamieszkania podatnika jest położone poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy, a podatnik nie otrzymuje dodatku za rozłąkę. Ponadto art. 22 ust. 11 ww. ustawy stanowi, że jeżeli roczne koszty uzyskania przychodów są niższe od wydatków na dojazd do zakładu lub zakładów pracy środkami transportu autobusowego, kolejowego, promowego lub komunikacji miejskiej, w rocznym rozliczeniu podatku koszty te mogą być przyjęte w wysokości wydatków faktycznie poniesionych, udokumentowanych wyłącznie imiennymi biletami okresowymi. Wyżej wymienionego przepisu - na podstawie art. 22 ust. 13 cyt. ustawy - nie stosuje się w przypadku, gdy pracownik otrzyma zwrot kosztów, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 112 lit. a.

Jednak na podstawie art. 10 ust. 1- 3 ustawy z dnia 21.11.2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134, poz. 1509) w latach 2002 - 2003 nie mają zastosowania przepisy art. 22 ust. 2, 2a i ust. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed 1.01.2002 r., tj. określone procentowo, a zamiast nich zastosowanie znaj duj ą przepisy wspomnianej wyżej ustawy nowelizacyjnej określające pracownicze koszty uzyskania przychodu w sposób kwotowy. Ponadto, zgodnie z przepisem art. 10 ust. 4 cyt. ustawy nowelizacyjnej, jeżeli roczne koszty uzyskania przychodów są niższe od wydatków poniesionych przez podatnika na dojazd do zakładu pracy lub zakładów pracy środkami transportu autobusowego, kolejowego, promowego lub komunikacji miejskiej, w rocznym rozliczeniu podatku koszty te mogą być przyjęte w wysokości wydatków faktycznie poniesionych, udokumentowanych wyłącznie imiennymi biletami okresowymi.

Tak więc w 2003 r. pomimo zwrotu kosztów przez zakład pracy może pan zastosować podwyższone koszty uzyskania przychodu. Dopiero począwszy od 2004 r. objęcie zwolnieniem podatkowym zwrotu kosztów dojazdu (na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 112 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) spowoduje, że osoby te nie będą miały prawa do podwyższonych kosztów uzyskania przychodu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj