Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
IMUS-1471/VUR2/443-67/04/BZ
z 5 kwietnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
IMUS-1471/VUR2/443-67/04/BZ
Data
2004.04.05



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
budowa budynków
konserwacja budynków
obiekt budowlany
remonty
roboty budowlane
stawka preferencyjna podatku


Pytanie podatnika
Podatnik wykonuje roboty budowlane związane z budową muzeum (PKOB 1262).W zakres tych robót wchodzą: roboty drogowe i ukształtowanie terenuzewnętrzne instalacje elektryczneobiekty małej architekturyzagospodarowanie terenu zieleniąobsługa geodezyjnaopracowanie projektów czasowej organizacji ruchu.
Czy należy stosować jednolitą stawkę podatku dla wszystkich wyżej wymienionych czynności (7% z uwagi na cel całego przedsięwzięcia) czy stosować stawki indywidualne dla poszczególnych czynności?


Zgodnie z dyspozycją, wydanego na podstawie delegacji zawartej w art 50 ust. 1 ustawy z dnia 08.01.1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. nr 11, poz. 50 z późn. zm.), przepisu §66 ust.1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22.03.2002r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. nr 27, poz. 268 z późn. zm.) stawkę podatku wymienioną w art 18 ust. 1 ustawy obniża się do wysokości 7% dla materiałów i usług (robót) budowlanych określonych w załączniku nr 4 do rozporządzenia.

W pkt 6 poz. 86 załącznika nr 4 do rozporządzenia jako opodatkowane obniżoną do wysokości 7% stawką podatku wymienione zostały czynności budowy, remontów i bieżącej konserwacji budynków muzeów i bibliotek (PKOB 1262).

Natomiast zgodnie dyspozycją §66 ust. 1 pkt 6 opodatkowaniu obniżoną stawką podatku podlegają także usługi i roboty związane z bieżącą konserwacją obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu.

Definicję infrastruktury towarzyszącej zawiera ust. 4 cytowanego przepisu, i tak pod pojęciem tym należy rozumieć:1.sieci rozprowadzające, wraz z urządzeniami, obiektami i przyłączami do budynków mieszkalnych,2.urządzenia zagospodarowania terenu w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego, w szczególności drogi, dojścia dojazdy, zieleń i mała architekturę,3.urządzenia i ujęcia wody, stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków i kotłownie oraz sieci wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne, elektroenergetyczne, gazowe i telekomunikacyjne>- jeżeli są związane z obiektami budownictwa mieszkaniowego.

Z opisanego stanu faktycznego wynika, że Spółka uczestniczy w pracach związanych z budową muzeum. Do prac tych zalicza się: 1.wykonanie robót budowlanych w zakresie: a).robót drogowych i ukształtowania terenu b).instalacje elektryczne zewnętrzne c).mała architektura d).zagospodarowania terenu zielenią 2.obsługa geodezyjna 3.opracowanie projektu czasowej organizacji ruchu

Jak wynika z powołanych na wstępie uregulowań ustawodawca jednoznacznie odróżnia czynności dotyczące danego budynku od czynności dotyczących infrastuktury z nim związanej. W przypadku budynków muzeów i bibliotek (PKOB 1262), wymienionych w poz. 86 pkt 6 załącznika nr 4 do rozporządzenia z dnia 22.03.2002r., brak jest podstaw prawnych do stosowania obniżonej do wysokości 7% stawki podatku od towarów i usług do usług związanych z infrastukturą towarzysząca tym budynkom. Ustawodawca nie rozszerzył bowiem zakresu stosowania obniżonej stawki na tę infrastukturę.

W odniesieniu natomiast do usług:zagospodarowania terenu zielenią,obsługi geodezyjnej,opracowania projektów czasowej organizacji ruchu Spółka prawidłowo zastosowała stawkę podatku od towarów i usług w wysokości 22%.Zgodnie bowiem z art 18 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym stawka podatku wynosi 22%.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj