Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy
DG II-415-31/03
z 31 grudnia 2003 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
DG II-415-31/03
Data
2003.12.31



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Bydgoszczy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z kapitałów pieniężnych


Słowa kluczowe
cesja wierzytelności
nabycie wierzytelności
oświadczenie o wyborze formy opodatkowania
sprzedaż wierzytelności
zaliczka na podatek


Pytanie podatnika
Czy osiągając przychody, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, czyli przychody z kapitałów i praw majątkowych: 1) jest zobowiązany do płacenia podatku wynikającego z:a) przepisu art. 27 ust. 1 czyli wg skali podatkowejb) przepisu art. 30b, czy też2) ma prawo do wyboru pomiędzy podatkiem wynikającym ze skali podatkowej a podatkiem liniowym wynoszącym 19%;3) nie ma obowiązku – tak jak dotychczas – płacenia w ciągu roku zaliczek na podatek dochodowy, a jedynym z tego tytułu rozliczeniem się jest zeznanie roczne.


Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy odpowiadając na Pana pytanie zawarte w piśmie z dnia 10 grudnia 2003 r. - działając zgodnie z przepisami art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) uprzejmie wyjaśnia.

Stan faktyczny zawarty w złożonym piśmie przedstawia się następująco:Prowadzi Pan w formie spółki cywilnej działalność zarobkową polegającą na nabywaniu obcych wierzytelności w imieniu własnym i na własny rachunek. Osiąga Pan przychody, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, czyli przychody z kapitałów i praw majątkowych. W związku ze zmianami od 01 stycznia 2004 r. w ww. ustawie – wprowadzonymi ustawą z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1956) – ma Pan wątpliwości dotyczące płacenia podatku dochodowego z ww. tytułu, tj. czy:

  1. jest Pan zobowiązany do płacenia podatku wynikającego z:a) przepisu art. 27 ust. 1 czyli wg skali podatkowejb) przepisu art. 30b, czy też
  2. ma Pan prawo do wyboru pomiędzy podatkiem wynikającym ze skali podatkowej a podatkiem liniowym wynoszącym 19%;
  3. nie ma Pan obowiązku – tak jak dotychczas – płacenia w ciągu roku zaliczek na podatek dochodowy, a jedynym Pana z tego tytułu rozliczeniem się jest zeznanie roczne.

Minister Finansów w piśmie z dnia 28 marca 1996 r. Nr PO 2/4-8010-01407/94 w związku z zapytaniami dotyczącymi skutków podatkowych umownej zmiany wierzyciela w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, szczególnie u nabywcy wierzytelności, wyraził następujący pogląd:

Instytucja prawna zmiany wierzyciela jest określona w art. 509-518 Kodeksu cywilnego. Przepisy te stanowią m.in., że wierzyciel może przenieść wierzytelność na osobę trzecią, co w konsekwencji oznacza zmianę wierzyciela. Przeniesienie to w prawie cywilnym jest określane jako przelew wierzytelności (cesja). Najpopularniejszą formą przeniesienia wierzytelności jest jej sprzedaż, co rodzi określone skutki podatkowe w podatku dochodowym od osób fizycznych. U nabywcy wierzytelności – przychody uzyskane z ww. tytułu kwalifikuje się do przychodów z praw majątkowych w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – bez względu na to, czy osoba ta lub spółka jest podmiotem gospodarczym oraz czy omawiana działalność w zakresie nabywania (skupu) obcych wierzytelności została wpisana do ewidencji działalności gospodarczej.

Przedmiotem oraz zasadą opodatkowania dochodów osób fizycznych podatkiem dochodowym ustanawia przepis art. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z ust. 1 i ust. 1a ww. artykułu – w brzmieniu obowiązującym od 01 stycznia 2004 r. – opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52 i 52a oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.Jeżeli podatnik uzyskuje dochody z więcej niż jednego źródła, przedmiotem opodatkowania w danym roku podatkowym jest, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 3, art. 28-30, 30a - 30c oraz art. 44 ust. 7e i 7f, suma dochodów z wszystkich źródeł przychodów.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie ustaliła szczególnej zasady określania dochodu z praw majątkowych, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy, a zatem w tym zakresie należy stosować ogólną definicję określoną w art. 9 ust. 2 ustawy, tj. dochodem ze źródła przychodów, jeżeli przepisy art. 24-25 nie stanowią inaczej, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym.

    W nowym art. 30b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych został szczegółowo unormowany sposób ustalania dochodów (dla celów 19% podatku liniowego) ze sprzedaży (odpłatnego zbycia):
  • papierów wartościowych (akcji, obligacji),
  • pochodnych instrumentów finansowych,
  • udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną, takich jak akcyjne i z o.o., oraz dochody z tytułu objęcia w zamian za aport: - udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną, - wkładów w spółdzielni.

Zatem przywołany przez Pana w zapytaniu ww. nowy przepis art. 30b dotyczy dochodów kapitałowych.

Odnosząc powyższe do stanu faktycznego przedstawionego w piśmie – zdaniem tut. organu podatkowego – w omawianej sytuacji ww. przepis art. 30b nie ma zastosowania, gdyż Pan uzyskuje dochody z praw majątkowych, które – zgodnie ze stanowiskiem Ministra Finansów zaprezentowanym w ww. piśmie z dnia 28 marca 1996 r. – podlegają kumulacji (łączeniu) z innymi dochodami i należy je wykazać w zeznaniu rocznym składanym urzędowi skarbowemu w terminie do dnia 30 kwietnia następnego roku. W tym samym terminie podatnicy są obowiązani wpłacić należny z tego tytułu podatek dochodowy wynikający ze skali podatkowej określonej w przepisie art. 27 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Reasumując, tut. organ podatkowy nie podziela Pana stanowiska w sprawie sugerującego prawo do opodatkowania dochodu z wierzytelności, tj. praw majątkowych w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatkiem 19% wynikającym z przepisu art. 30b ww. ustawy dotyczącego zasad opodatkowania dochodów kapitałowych. Powyższej odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny zawarty w piśmie, zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym w dniu udzielenia odpowiedzi z uwzględnieniem zmian w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, które wejdą w życie z dniem 01 stycznia 2004 r.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj