Interpretacja Izby Skarbowej w Rzeszowie Ośrodek Zamiejscowy w Krośnie
IS.IX/1-0050/100/03
z 7 kwietnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
IS.IX/1-0050/100/03
Data
2004.04.07



Autor
Izba Skarbowa w Rzeszowie Ośrodek Zamiejscowy w Krośnie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy --> Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych --> Rodzaje działalności

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Pojęcie przychodu


Słowa kluczowe
czynsz
najem
opłata administracyjna
opłata eksploatacyjna
świadczenie nieodpłatne
świadczenie w naturze
umowa najmu
uzyskanie przychodów


Pytanie podatnika
Czy po stronie wynajmującego opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym z tytułu najmu ww. lokalu podlega sama wartość czynszu określona w umowie, czy też dodatkowo opłaty eksploatacyjne i administracyjne związane z wynajmowanym lokalem i wynikające z umowy najmu?


Na podstawie art. 14b § 2 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie dokonuje zmiany udzielonej przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w Jaśle informacji wydanej w trybie art. 14a § 1 wyżej cyt. ustawy, udzielonej w odpowiedzi na zapytanie z dnia 8.10.2003 r. (uzupełnione w dniu 7.11.2003 r.) w zakresie opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym przychodów z tytułu najmu.

Z zapytania wynika, że współwłaściciele spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego wynajęli tenże lokal na działalność handlową, opłacając z tego tytułu zryczałtowany podatek dochodowy. Najemca oprócz czynszu pokrywa we własnym zakresie opłaty eksploatacyjne związane z korzystaniem z przedmiotu najmu, a ponadto zwraca wynajmującym wszelkie opłaty związane z użytkowaniem tego lokalu (wymienione w załączonej umowie najmu oraz w zapytaniu), które płacą na rzecz spółdzielni wynajmujący współwłaściciele.

Istota pytania dotyczy sprecyzowania czy po stronie wynajmującego opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym z tytułu najmu ww. lokalu podlega sama wartość czynszu określona w umowie, czy też dodatkowo opłaty eksploatacyjne i administracyjne związane z wynajmowanym lokalem i wynikające z umowy najmu.

Zgodnie z art. 6 ust. 1a ustawy z dnia 20.11.1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2003 r., opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają również przychody osób fizycznych nieprowadzących pozarolniczej działalności gospodarczej osiągane z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Z uwagi na fakt, iż ww. ustawa nie zawiera definicji przychodu należy odwołać się do przepisów ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.).

Przychodem - w myśl art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - są otrzymane lub pozostawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie ustalania przychodów z najmu odmienne uregulowanie zawierają tylko dla przypadku cesji wierzytelności z tytułu opłat wynikających z umowy najmu (art. 16a ustawy). Oznacza to, że określenia wysokości przychodu z najmu zaliczonego do źródła przychodów określonego w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a więc najmu niestanowiącego pozarolniczej działalności gospodarczej oraz analogicznie najmu, o którym mowa w art. 6 ust. 1a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym należy dokonywać w oparciu o postanowienia ww. art. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Podstawą generowania przychodów z tytułu najmu jest zawarcie pomiędzy stronami stosownej umowy. Strony umowy określają w niej wysokość czynszu. Czynsz ten stanowi przysporzenie majątkowe wynajmującego, a tym samym generuje przychód w rozumieniu podatkowym. Jednakże, aby powstał przychód po stronie wynajmującego muszą zaistnieć przesłanki określone w wyżej powołanym art. 11 ustawy, czyli czynsz musi zostać otrzymany lub postawiony do dyspozycji wynajmującego. Składnikiem przychodu osiąganego z najmu przez wynajmującego nie będą natomiast ponoszone przez najemcę wydatki (opłaty) związane z przedmiotem najmu, jeżeli z umowy wynika, że najemca jest zobowiązany do ich ponoszenia. Opłaty te nie mieszczą się w pojęciu „świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń”, o których mowa w art. 11 ust. 1 ustawy, jak również nie powodują przysporzenia majątkowego po stronie wynajmującego.

Reasumując stwierdzić należy, że stanowisko pana wyrażone w piśmie z dnia 7.11.2003 r. jest prawidłowe, a mianowicie przychód z tytułu najmu po stronie wynajmujących współwłaścicieli spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu stanowi czynsz, o którym mowa w § 3 pkt 1 załączonej umowy najmu. Natomiast pozostałe opłaty ponoszone przez najemcę związane z przedmiotem najmu takie jak koszty eksploatacyjne na rzecz spółdzielni mieszkaniowej, czy też opłaty za zużycie energii elektrycznej przychodu z tytułu najmu nie stanowią. Powyższe stanowisko jest również aktualne w stanie prawnym obowiązującym w 2004 r.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj