Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze
II-3/SIP/4/2004
z 26 marca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
II-3/SIP/4/2004
Data
2004.03.26



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Zielonej Górze


Temat
Podatek od spadków i darowizn --> Wysokość podatku --> Nabycie budynku mieszkalnego


Słowa kluczowe
lokal mieszkalny
spadek
ulga mieszkaniowa


Pytanie podatnika
Czy w przypadku sprzedaży mieszkania przed upływem 5 lat odziedziczonego po zmarłym mężu będzie przysługiwała dalej ulga w podatku od spadków i darowizn?


Na podstawie art. 14 "a" ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze w związku ze złożonym w dniu 12.03.2004r. przez Panią zapytaniem wyjaśnia, że przepisy art. 16 ustawy ustawy z dnia 28 lipca 1983r. o podatku od spadków i darowizn (Dz.U. z 1997r. Nr 16, poz. 89 ze zm.) przewidują w ust. 1 ulgę w tym podatku, polegającą na niezaliczeniu do podstawy opodatkowania wartości nabytego spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, do łącznej wysokości nie przekraczającej 110 m. kw. powierzchni użytkowej. Ulga przysługuje osobom, które łącznie spełniają warunki wymienione w pkt 1-5 ust. 2 tego artykułu.

W decyzji wydanej w sprawie nabycia majątku w drodze spadku po zmarłym mężu tut. organ podatkowy zastosował Pani ulgę przewidzianą w art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn, wyłączając z podstawy opodatkowania równowartość udziału w 1/4 części w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego z uwagi na spełnienie przez Panią warunków omawianej ulgi, zaznaczając, że w przypadku niedopełnienia warunków zastosowanej ulgi tut. organ podatkowy wznowi postępowanie podatkowe i dokona wymiaru podatku od całej wartości przedmiotu opodatkowania, tak jakby ulga nie przysługiwała.

Zbycie spółdzielczego własnościowego prawa do mieszkania przed upływem 5 lat w myśl przepisu art. 16 ust. 7 ustawy o podatku od spadków i darowizn nie stanowi podstawy do wygaśnięcia wydanej decyzji, jeżeli będzie ono uzasadnione koniecznością zmiany warunków mieszkaniowych, a nabycie innego lokalu mieszkalnego nastąpi nie później niż w ciągu sześciu miesięcy od dnia zbycia. W tym przepisie ustawodawca nie określił przyczyn uzasadniających konieczność zmiany warunków lub miejsca zamieszkania spadkobiercy lub obdarowanego. Z kręgu tych przyczyn nie można więc wykluczyć trudnej sytuacji materialnej podatnika w świetle art. 16 ust. 7 ustawy i podatku od spadków i darowizn uzasadniającej konieczność zmiany warunków mieszkaniowych lub miejsca zamieszkania. Stanowi to spełnienie wymienionej w art. 16 ust. 2 tej ustawy przesłanki zastosowania ulgi w tym podatku.

Reasumując powyższe w przypadku zbycia przez Panią nabytego w drodze spadku spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego przed upływem 5 lat, zastosowana ulga będzie wobec Pani zachowana pod warunkiem nabycia, w ciągu sześciu miesięcy od dnia zbycia, innego nawet mniejszego mieszkania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj