Interpretacja Urzędu Skarbowego w Bartoszycach
US.I/415-15/04
z 7 kwietnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US.I/415-15/04
Data
2004.04.07



Autor
Urząd Skarbowy w Bartoszycach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
remont środków trwałych
środek trwały


Pytanie podatnika
- w sprawie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z wymianą okien i drzwi w kwiaciarni.


Działając w oparciu art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja Podatkowa (jedn. tekst Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Bartoszycach w odpowiedzi na pismo z dnia 07.03.2004 r. (wpływ do tut. urzędu 11.03.2004 r.) w sprawie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z wymianą okien i drzwi w kwiaciarni wyjaśnia co następuje:

Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 1 lit. c ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (jedn. tekst Dz. U. Nr 14, poz. 176 z 2000 r. z późn. zm.) nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na ulepszenie środków trwałych, które zgodnie z art. 22g ust. 17 powiększają wartość środków trwałych, stanowiącą podstawę naliczania odpisów amortyzacyjnych.

Środki trwałe uważa się za ulepszone, zgodnie z art. 22g ust. 17 cyt. wyżej ustawy, gdy suma wydatków poniesionych na ich przebudowę, rozbudowę, rekonstrukcję, adaptację lub modernizację w danym roku podatkowym przekracza 3500 zł i wydatki te powodują wzrost wartości użytkowej w stosunku do wartości z dnia przyjęcia środków trwałych do używania, mierzonej w szczególności okresem używania, zdolnością wytwórczą, jakością produktów uzyskiwanych za pomocą ulepszonych środków trwałych i kosztami ich eksploatacji.

Ulepszenie powoduje, iż środek trwały uzyskuje, w stosunku do wartości użytkowej z dnia nabycia większą wartość użytkową. Remontem natomiast są prace przywracające pierwotny stan zużytego w eksploatacji środka trwałego. Różnica pomiędzy remontem a ulepszeniem polega na tym, że remont przywraca jedynie pierwotną wartość użytkową (nawet przy użyciu nowocześniejszych materiałów i technologii) a ulepszenie zwiększa tę wartość.

Wymiana zniszczonej stolarki drzwiowej i okiennej na nowocześniejsze technologicznie zdaniem Naczelnika tut. Urzędu nie może rozstrzygać o tym, że jest to ulepszenie. Wymianę zużytych elementów budynku należy do prac remontowych, mają bowiem charakter odtworzeniowy, przywracają jedynie pierwotną wartość użytkową budynku, nie zmieniając jego charakteru. Wymiana okien nie spowodowała wzrostu wartości użytkowej budynku, ponieważ nie nastąpiła jego rozbudowa, przebudowa, rekonstrukcja, adaptacja czy modernizacja. Wymiana zużytych w toku eksploatacji okien i drzwi na nowe kwalifikuje się do prac remontowych, tym samym wydatki związane ich poniesieniem można zaliczyć bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodu.

Stanowisko zawarte przez Panią w piśmie z dnia 09.03.2004 r. jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj