Interpretacja Izby Skarbowej w Katowicach
PP/443/106/2003
z 2 lutego 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443/106/2003
Data
2004.02.02



Autor
Izba Skarbowa w Katowicach


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
korekta podatku
odszkodowania
przedmiot opodatkowania


Pytanie podatnika
Czy wypłata odszkodowania na podstawie umowy dobrowolnego ubezpieczenia AC z tytułu kradzieży samochodu stanowiącego środek trwały podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług oraz czy powoduje koniecznośc korekty podatku naliczonego związanego z jego nabyciem?


Stosownie do art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na pismo z dnia 09.12.2003 r. uzupełnione pismem z dnia 19.12.2003 r., Naczelnik Urzędu Skarbowego uprzejmie wyjaśnia:

Z opisanego stanu faktycznego wynika, że został skradziony samochód marki Mercedes VITO, który to został wprowadzony do ewidencji środków trwałych i dokonywane były odpisy amortyzacyjne.

Samochód posiadał ubezpieczenie AC i ubezpieczyciel wypłacił odszkodowanie w kwocie netto.

Zakres czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług określa art. 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.).

Wypłata odszkodowania na podstawie umowy ubezpieczenia (z polisy AC zawartej z PZU) jest realizacją przez ubezpieczyciela postanowień zawartej umowy, a nie zapłatą za usługę lub towar osoby, która ubezpieczyła swój samochód i nie mieści się w zamkniętym katalogu czynności opodatkowanych wymienionych w sposób wyczerpujacy w cyt. art. 2 ustawy o VAT.

Reasumując wypłacone odszkodowanie z tytułu zawartej umowy ubezpieczenia pojazdu mechanicznego AC w związku z kradzieżą tego pojazdu nie podlega opodatkowaniu VAT.

Ponadto uzyskane odszkodowanie za szkodę w majątku służącym do prowadzenia działalności gospodarczej opodatkowanej nie powoduje utraty przewidzianego w art. 19 ust. 1 ustawy o VAT prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu samochodu.

Wątpliwości w tej sprawie zostały usunięte w związku z wprowadzoną nowelizacją ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w ten sposób, że otrzymane odszkodowania zaliczone są do przychodów opodatkowanych i nie pomniejszają wysokości straty zaliczonej do kosztów uzyskania przychodów z tytułu utraty lub likwidacji samochodów jeżeli objęte zostały dobrowolnym ubezpieczeniem AC (art. 21 ust. 1 pkt 4 lit. a) i art. 23 ust. 1 pkt 48 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj