Interpretacja Urzędu Skarbowego w Wodzisławiu Śląskim
PDII/415-9/04
z 10 marca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PDII/415-9/04
Data
2004.03.10



Autor
Urząd Skarbowy w Wodzisławiu Śląskim


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku


Słowa kluczowe
budownictwo mieszkaniowe
darowizna
odliczenie od dochodu


Pytanie podatnika
Czy można odliczyć od dochodu darowizny wniesione w 2003 roku przez mieszkańców gminy na cele związane z budownictwem mieszkaniowym?


Zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 26 ust. 1 pkt 9 lit. b) ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 roku Nr 14, poz.176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2003 roku podstawę obliczenia podatku, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 3 i art. 28 – 30, stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 9, art. 24 ust. 1 i 2 oraz ust. 4 – 6 i 8 – 12 lub art. 24b ust. 1 i 2 lub art. 25, po odliczeniu kwot darowizn na cele związane z budownictwem mieszkaniowym dla samorządu terytorialnego – do wysokości nie przekraczającej 10% dochodu. Jeżeli przedmiotem darowizny są pieniądze wysokość wydatków, zgodnie z art. 26 ust. 7 cytowanej ustawy, ustala się na podstawie dowodu wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego.

Ze złożonego pisma wynika, że dnia 31.03.2000 r. Gmina przejęła od Spółki Węglowej S.A. budynki mieszkalne, w których znajduje się 105 mieszkań zajmowanych przez 282 mieszkańców. W momencie przejęcia stan techniczny budynków był fatalny, konieczne było przeprowadzenie remontów bieżących i kapitalnych, prac modernizacyjnych oraz zmian istniejących instalacji elektrycznych oraz wodociągowych. W 2003 roku mieszkańcy Gminy wyszli z inicjatywą dokonania wpłat – darowizn na rzecz Gminy – gospodarki mieszkaniowej, z przeznaczeniem na najpilniejsze remonty (remont dachu, wymiana okien, przeróbka sieci wodociągowej, prądu na klatkach schodowych i inne). Darowizny, które wpłynęły na rachunek Gminy zostały przeznaczone zgodnie z wolą darczyńców na wyżej wymienione remonty.

Stosownie do postanowień art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie terytorialnym (tekst jednolity Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zm.) zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty należy do zadań własnych gminy. W szczególności zadania własne gminy obejmują sprawy między innymi gminnego budownictwa mieszkaniowego. Zgodnie z definicją słownika języka polskiego pod redakcją prof. dr Mieczysława Szymczaka (PWN Warszawa 1978) budownictwo to „dział gospodarki narodowej obejmujący wszelką działalność z wykonaniem budowli”, zatem z jej wzniesieniem. Natomiast remont, to „przywrócenie wartości użytkowej danego obiektu, np. budynku, urządzenia, maszyny, pojazdu mechanicznego; naprawa, odnowienie czegoś”. Jak wynika z przytoczonych definicji remont nie jest tożsamy z budownictwem.

Wyżej powołane przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowią, iż odliczeniu od dochodu podlegają darowizny przeznaczone dla samorządu terytorialnego na cele związane z budownictwem mieszkaniowym. Z przedłożonej kserokopii dowodu wpłaty wynika, że dokonana darowizna w postaci wpłaty na rachunek bankowy Gminy spełnia wymogi do odliczenia od dochodu jako darowizny mieszczącej się w zakresie budownictwa mieszkaniowego. Natomiast z opisanego stanu faktycznego wynika, że zamiarem Gminy Gorzyce od samego początku był remont istniejących obiektów budowlanych (przejętych od spółki węglowej), a nie ich budowa. W związku z tym, że ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych w katalogu odliczeń z tytułu darowizn precyzuje cel – związane z budownictwem mieszkaniowym, a przekazane przez mieszkańców Gminy darowizny nie spełniają tego warunku, kwoty przekazane przez mieszkańców nie mogą podlegać odliczeniu od dochodu w ramach powyższej ulgi.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj