Interpretacja Urzędu Skarbowego w Jarocinie
PD/415/9/2004
z 5 kwietnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD/415/9/2004
Data
2004.04.05



Autor
Urząd Skarbowy w Jarocinie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
pracodawca
składki
ubezpieczenia osobowe


Pytanie podatnika
Czy składki na grupowe ubezpieczenie na życie pracowników opłacane przez pracodawcę sa kosztem uzyskania przychodów pracodawcy?Czy w/w składki opłacane przez pracodawcę są dla pracownika przychodem?


1) Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.Natomiast przepis art. 23 ust. 1 pkt 57 stanowi, że kosztami uzyskania przychodów są składki opłacane przez pracodawcę z tytułu zawartych lub odnowionych umów ubezpieczenia na rzecz pracowników dotyczących ryzyka grupy 1, 3 i 5 działu I oraz grupy 1 i 2 działu II wymienionych w załączniku do ustawy z dnia 22 maja 2003 roku o działalności ubezpieczeniowej (Dz. U. Nr 124, poz. 1151). Z Ogólnych Warunków Grupowego Ubezpieczenia na Życie jakie zawarł ubezpieczający z Towarzystwem Ubezpieczeniowym wynika, że umowa ubezpieczenia dotyczy ubezpieczenia na życie.

Są dwie przesłanki prawne zaliczenia składki ubezpieczeniowej do kosztów uzyskania przychodów. Pierwsza z nich stanowi, że uprawnionym do świadczenia nie może być pracodawca. Według drugiej umowa ubezpieczeniowa, w okresie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym ją zawarto lub odnowiono, musi wykluczać: · wypłatę kwoty stanowiącej wartość odstąpienia od umowy,· możliwość zaciągania zobowiązań pod zastaw praw wynikających z umowy,· wypłatę z tytułu dożycia wieku oznaczonego w umowie.

W świetle powyższych unormowań jeżeli pracodawca spełni warunki wskazane powyżej ponoszone przez niego wydatki związane z grupowym ubezpieczeniem pracowników może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej.

2) Zgodnie z art. 12 ust. 1 powołanej ustawy o podatku dochodowym za przychody ze stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za nie wykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Z umowy grupowego ubezpieczenia pracowników wynika, że osobą uprawnioną do odbioru świadczenia z tytułu zdarzeń przewidzianych w polisie jest pracownik, dlatego też składka płacona przez pracodawcę jest świadczeniem na rzecz pracownika w związku z czym stanowi jego przychód.Pracodawca ma obowiązek doliczyć tę kwotę pracownikowi do wynagrodzenia za dany miesiąc i pobrać zgodnie z przepisami powołanej ustawy zaliczkę na podatek dochodowy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj