Interpretacja Urzędu Skarbowego w Cieszynie
PDI/415/146/03
z 9 lutego 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PDI/415/146/03
Data
2004.02.09



Autor
Urząd Skarbowy w Cieszynie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku


Słowa kluczowe
kasa mieszkaniowa
odliczenia od podatku
ulga budowlana
wycofanie oszczędności


Pytanie podatnika
Czy wycofane z kasy mieszkaniowej środki pieniężne, które (dla zachowania dokonanych odliczeń) muszą zostać wydatkowane w terminie do końca roku podatkowego w którym nastąpiło ich wycofanie - można przeznaczyć na zakup podstawowych materiałów budowlanych oraz na prace przygotowawcze na zakupionej uprzednio parceli budowlanej, związane z przygotowaniem placu budowy, w sytuacji w której podatnik, w roku podatkowym, w którym nastąpiło wycofanie tychże środków dysponował jedynie decyzją o warunkach zabudowy, stanowiącą dopiero podstawę do wystąpienia z wnioskiem o pozwolenie na budowę?

Jakie wydatki mogą zostać zakwalifikowane jako wydatki na budowę budynku mieszkalnego?


Zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 26 października 1995r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego (Dz.U.Nr 133, poz. 654 ze zm.), celami mieszkaniowymi, na które mogą zostać przeznaczone środki pieniężne wycofane z kasy mieszkaniowej są m.in.:

  • nabycie, budowa, przebudowa, rozbudowa lub nadbudowa domu lub lokalu mieszkalnego, stanowiącego odrębną nieruchomość,
  • nabycie działki budowlanej lub jej części pod budowę domu jednorodzinnego lub budynku mieszkalnego,

w którym jest lub ma być położony lokal mieszkalny kredytobiorcy.

Jak zatem wynika z cyt. powyżej przepisu wycofane z kasy mieszkaniowej środki pieniężne mogą zostać przeznaczone na zakup działki pod budowę budynku mieszkalnego, jak i na samą budowę tego budynku, którym zgodnie z normami prawa budowlanego - jest obiekt budowlany trwale związany z gruntem, wydzielony

z przestrzeni za pomocą przegród, posiadający fundamenty i dach, przeznaczeniem którego jest zaspokojenie ludzkich potrzeb mieszkaniowych.

Należy przy tym zauważyć, iż przepisy ww. ustawy, jak i przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie precyzują, jakie wymagania podatnik obowiązany jest spełnić, aby poniesione przez niego wydatki można było uznać za wydatki poniesione na budowę budynku mieszkalnego. Dlatego też, zważywszy, iż niektóre wydatki: np. na nabycie projektu, czy też na gromadzenie materiałów budowlanych muszą, czy też mogą poprzedzać rozpoczęcie budowy, stwierdzić należy, iż wydatki te można uznać za poniesione na budowę budynku mieszkalnego, chociaż poniesione zostały jeszcze przed uzyskaniem pozwolenia na budowę.

Należy jednak pamiętać, iż ulgi podatkowe są wyjątkiem od zasady powszechności opodatkowania i dlatego to na podatniku spoczywa ciężar ewentualnego udowodnienia, że poniesione nakłady są faktycznie wydatkami przeznaczonymi na określony i własny cel mieszkaniowy, tj. w szczególności wykazania, iż uzyskał on następnie pozwolenie na budowę, czy też iż wykorzystał zakupione uprzednio materiału budowlane na budowę budynku mieszkalnego.

Przepisy podatkowe nie precyzują również jakie rodzajowo wydatki stanowią wydatki na budowę budynku mieszkalnego. Za zasadne zatem, należy uznać tutaj posiłkowanie się przepisami rozporządzeniem ministra gospodarki przestrzennej i budownictwa z 21 grudnia 1996r. w sprawie określenia rodzajów wydatków na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, o które zmniejsza się podatek dochodowy (Dz.U. Nr 156, poz. 788). Zatem za wydatki poniesione na budowę budynku mieszkalnego uważa się zarówno wydatki poniesione na prace przygotowawcze będące warunkiem rozpoczęcia budowy, jak i kwoty wydatkowane na:

  • zakup materiałów i surowców niezbędnych przy budowie budynku,
  • zakup usług obejmujących: wykonanie ekspertyzy, opinii, projektu, transport materiałów

i urządzeń, wykonawstwo robót,

  • najem sprzętu budowlanego,- opłaty administracyjne i inne opłaty wynikające z odrębnych przepisów.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj