Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście
US35/PP1/443-222/03/ACz
z 17 marca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US35/PP1/443-222/03/ACz
Data
2004.03.17



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Przepisy ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego


Słowa kluczowe
czasopisma
czasopisma specjalistyczne
eksport towarów
import towarów
obowiązek podatkowy


Pytanie podatnika
Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w przypadku eksportu, a kiedy w przypadku importu pism specjalistycznych, jeżeli umowa sprzedaży przewiduje rozliczanie zwrotów wydawnictw?


Stosownie do art. 6 ust. 6 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) w eksporcie towarów obowiązek podatkowy powstaje z chwilą potwierdzenia przez graniczny urząd celny wywozu towaru poza państwową granicę Rzeczypospolitej Polskiej.

Należy jednakże zauważyć, iż art. 6 ust. 8b pkt 3 w/w ustawy przewiduje szczególny moment powstania obowiązku podatkowego w przypadku sprzedaży określonych wydawnictw. Zgodnie z tym przepisem obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług powstaje z chwilą wystawienia faktury lub otrzymania całości lub części zapłaty z tytułu sprzedaży gazet, magazynów, czasopism (PKWiU 22.12 i 22.13) oraz książek (PKWiU ex 22.11) – z wyłączeniem książek adresowych o zasięgu krajowym, regionalnym i lokalnym, książek telefonicznych, teleksów i telefaksów (PKWiU 22.11.20-60.10), nut, map i ulotek – nie wcześniej jednak niż w dniu wydania i nie później niż 60 dnia od dnia wydania tych towarów, jeżeli jednak umowa sprzedaży przewiduje rozliczenie zwrotów wydawnictw, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury dokumentującej faktyczną sprzedaż, nie później niż po upływie 120 dni od pierwszego dnia przekazania do sprzedaży tych wydawnictw.

Wskazana w powyższym przepisie zasada szczególna odnosi się również do eksportu wskazanych towarów. Zatem w przedmiotowej sprawie obowiązek podatkowy z tytułu eksportu pism specjalistycznych – uwzględniając fakt, iż Spółka dokonuje rozliczenia ich zwrotów – powstaje z chwilą wystawienia faktury dokumentującej sprzedaż, nie później niż po upływie 120 dni od pierwszego dnia przekazania tych pism do sprzedaży. Podatnik winien więc wykazać sprzedaż eksportową w deklaracji dla podatku od towarów i usług za miesiąc, w którym powstał obowiązek podatkowy z tego tytułu.

Natomiast obniżenie podatku należnego o podatek naliczony od zakupów dotyczących sprzedaży eksportowej następuje, zgodnie z zapisem art. 19 ust. 3 pkt 1 ustawy o VAT, nie wcześniej niż w rozliczeniu za miesiąc, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, i nie później niż w rozliczeniu za miesiąc następny. Obniżenie kwoty podatku należnego, nie może nastąpić jednak wcześniej niż w miesiącu otrzymania przez nabywcę towaru lub wykonania usługi, albo otrzymania faktury potwierdzającej otrzymanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty) podlegającej opodatkowaniu ( art. 19 ust. 3a ustawy).

Na podstawie art. 6 ust. 7ustawy o podatku od towarów i usług obowiązek podatkowy w imporcie towarów powstaje z chwilą powstania długu celnego, z zastrzeżeniem ust. 7a. Zgodnie z art. 3 § 1 pkt 2 Kodeksu celnego dług celny to powstałe z mocy prawa zobowiązanie do uiszczenia należności celnych przywozowych odnoszące się do towarów. Podatek należny importer uiszcza wprowadzając towar na polski obszar celny, w terminie i na warunkach określonych do zapłaty cła – art. 11 ust. 4 ustawy o VAT. Natomiast obniżenie podatku należnego następuje na zasadach ogólnych, wyrażonych w art. 19 ust. 3 pkt 1 w/w ustawy, tj. nie wcześniej niż w rozliczeniu za miesiąc, w którym podatnik otrzymał dokument celny i nie później niż w rozliczeniu za miesiąc następny.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj