Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście
US35/FD1/415/96/03/SS
z 9 stycznia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US35/FD1/415/96/03/SS
Data
2004.01.09



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
odliczenie od dochodu
ulga remontowa


Pytanie podatnika
Czy przysługuje mnie ulga remontowa za zakup zabudowy stałej ściany? Zabudowa ta wykonana została w moim mieszkaniu i jest na stałe przymocowana do ściany.


Stosownie do przepisu art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) podatek dochodowy od osób podlegających w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, obliczony zgodnie z art. 27, obniżony o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne zmniejsza się na zasadach określonych w ust. 2-15, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację – zajmowanego na podstawie tytułu prawnego – budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej, utworzonych na podstawie odrębnych przepisów.

Rodzaje wydatków na remont i modernizację lokalu mieszkalnego, o które zmniejsza się podatek dochodowy określa rozporządzenie Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21 grudnia 1996 r. (Dz. U. Nr 156, poz. 788). Zgodnie z § 1 pkt 1-4 w/w rozporządzenia za wydatki na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, o których mowa w art. 27a ust. 3 pkt 3 i ust. 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r., Nr 14 poz. 176 ze zm.), uważa się wydatki poniesione na:

  1. zakup materiałów i urządzeń,
  2. zakup usług obejmujących:
    a)wykonanie ekspertyzy, opinii, projektu,
    b)transport materiałów i urządzeń,
    c)wykonawstwo robót,
  3. najem sprzętu budowlanego,
  4. opłaty administracyjne i inne opłaty wynikające z odrębnych przepisów,w związku z robotami określonymi w załącznikach do rozporządzenia.

Wykaz robót zaliczanych do remontu i modernizacji lokalu mieszkalnego, stanowiący załącznik Nr 2 do rozporządzenia Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21 grudnia 1996 r. w sprawie określenia rodzajów wydatków na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, o które zmniejsza się podatek dochodowy (Dz. U. Nr 156, poz. 788), obejmuje:

  1. Remont, modernizację lub wykonanie nowych elementów w lokalu mieszkalnym:
    1) ścianek działowych, sufitów, tynków i okładzin wewnętrznych,
    2) podłóg i posadzek,
    3) okien, świetlików i drzwi,
    4) powłok malarskich i tapet,
    5) elementów kowalsko-ślusarskich,
    6) izolacji przeciwwodnych, przeciwwilgociowych, dźwiękowych i cieplnych,
    7) pozostałych elementów (np. pawlaczy, trwale umiejscowionych szaf wnękowych, obudowy wanien, zlewozmywaków, grzejników).
  2. Remont, modernizację, wymianę lub wykonanie nowych instalacji w lokalu mieszkalnym, obejmujące rozprowadzenie po lokalu instalacji oraz montaż trwale umiejscowionych: wyposażenia, armatury i urządzeń dotyczących:
    1) instalacji sanitarnych,
    2) instalacji elektrycznych,
    3) instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych,
    4) instalacji przyzywowych (domofony) i alarmowych,
    5) instalacji i urządzeń grzewczych,
    6) przewodów wentylacyjnych, spalinowych i dymowych. W świetle omówionych przepisów, w tym przede wszystkim pkt 1, ppkt
    7) w/w wykazu robót zaliczanych do remontu i modernizacji lokalu mieszkalnego oraz na podstawie stanu faktycznego opisanego w Pana piśmie, potwierdzonego dołączoną do pisma kserokopią faktury z której wynika, iż przedmiotem wykonanej usługi jest zabudowa stała ściany (system drzwi przesuwnych) stwierdzić należy, że prawidłowe jest przedstawione przez Pana w piśmie uzupełniającym z dnia 30.12.2003 r. stanowisko dotyczące zasadności odliczenia od podatku w ramach ulgi remontowej 19% wydatków poniesionych na zakup i montaż wyżej wymienionego elementu wyposażenia lokalu mieszkalnego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj