Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście
US35/FD1/415/12/04/MT
z 19 marca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US35/FD1/415/12/04/MT
Data
2004.03.19



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Wpłacanie zaliczek przez podatników


Słowa kluczowe
podatek dochodowy od osób fizycznych
zaliczka uproszczona


Pytanie podatnika
W jaki sposób mam wyliczyć uproszczoną zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych, płatną w roku 2004?


Stosownie do art. 44 ust. 6b pkt. 1 i 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – w brzmieniu obowiązującym od dnia 01.01.2003 r. - (tekst jednolity - Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) podatnicy osiągający dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej mogą, bez obowiązku składania deklaracji miesięcznych, wpłacać zaliczki miesięczne w danym roku podatkowym w uproszczonej formie w wysokości 1/12 kwoty obliczonej przy zastosowaniu skali podatkowej, określonej w art. 27 ust.1, od dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej wykazanego w zeznaniu o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty), o którym mowa w art. 45 ust.1, złożonym: 1)w roku podatkowym poprzedzającym dany rok podatkowy albo 2)w roku podatkowym poprzedzającym dany rok podatkowy o dwa lata – jeżeli w zeznaniu, o którym mowa w pkt. 1 podatnicy nie wykazali dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej albo wykazali dochód w wysokości niepowodującej powstania obowiązku podatkowego; jeżeli również w tym zeznaniu podatnicy nie wykazali dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej albo wykazali dochód z tego źródła w wysokości niepowodującej powstania obowiązku podatkowego, nie są możliwe wpłaty zaliczek w uproszczonej formie.

Tutejszy organ podatkowy nie potwierdza stanowiska przedstawionego w Pani piśmie gdyż nieprawidłowo przyjęła Pani kwotę dochodu osiągniętego w 2002 r. po odliczeniu straty z lat ubiegłych, do wyliczenia zaliczki miesięcznej na podatek dochodowy od osób fizycznych. Podstawę wyliczenia kwoty zaliczki miesięcznej przypadającej do zapłaty w 2004 r. przy zastosowaniu uproszczonej formy stanowi dochód z pozarolniczej działalności gospodarczej osiągnięty w 2002 r., nie zaś dochód pomniejszony o odliczenia.

Sposób wyliczenia zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych na 2004 r wg. skali określonej w art 27 ust. 1 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w uproszczonej formie. Pani dochód wykazany w zeznaniu o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w 2002 r. - x 19% minus 530,08 zł Zgodnie z art. 44 ust. 6I w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych kwotę zaliczki podlegającą wpłacie , zmniejsza się, z zastrzeżeniem art. 27b ust. 1 pkt. 1 i ust. 2, o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, opłacanej w danym miesiącu zgodnie z przepisami o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj