Interpretacja Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu
ZP/443-84/04
z 16 marca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
ZP/443-84/04
Data
2004.03.16



Autor
Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
budownictwo mieszkaniowe


Pytanie podatnika
Stawka podatku od towarów i usług w stosunku do budynków mieszkalnych wraz z lokalami mieszkalnymi i użytkowymi?


Zgodnie z pkt 2 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999r.w sprawie Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (Dz. U. z 31 grudnia 1999r. ze zm.), przez obiekty budowlane rozumie się konstrukcje połączone z gruntem w sposób trwały, wykonane z materiałów budowlanych i elementów składowych, będące wynikiem prac budowlanych.

Zgodnie z w/w klasyfikacją budynki dzielą się na:

- budynki mieszkalne są to obiekty budowlane, których co najmniej połowa całkowitej powierzchni użytkowej jest wykorzystywana do celów mieszkalnych.W przypadkach, gdy mniej niż połowa całkowitej powierzchni użytkowej wykorzystywana jest na cele mieszkalne, budynek taki klasyfikowany jest jako niemieszkalny, zgodnie z jego przeznaczeniem.

- budynki niemieszkalne są to obiekty budowlane wykorzystywane głównie dla potrzeb niemieszkalnych.W przypadku, gdy co najmniej połowa powierzchni użytkowej wykorzystywana jest do celów niemieszkalnych, budynek klasyfikowany jest jako budynek mieszkalny.

Ponadto w pkt 5 PKOB w przypadku obiektów budowlanych użytkowanych lub przeznaczonych do wielu celów (np.:budynek mieszkalny będący jednocześnie hotelem i biurem), klasyfikuje się je w jednej pozycji, zgodnie z ich głównym użytkowaniem.Zgodnie z art. 4 ust. 7 ustawy z 08 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) towary używane zdefiniowane są poprzez okres ich użytkowania.

Musi on, wynosić:

- w przypadku budynków i budowli co najmniej 5 lat od końca roku, w którym zakończono budowę.

Przepis odwołuje się do pojęcia używania, czyli do sytuacji faktycznej polegającej na wykorzystaniu tego towaru, zarówno bezpośrednio przez jego właściciela, jak i osoby trzecie. Nie jest istotny sposób jego wykorzystania ani fakt posiadania go przez właściciela. Sposobem używania jest również czasowe powierzenie towaru osobie trzeciej na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub umowy o podobnym charakterze. Nie ma obowiązku umieszczania numeru statystycznego gdy sprzedaż korzysta ze zwolnienia w przypadku występowania sprzedaży towarów używanych.

Zwolnienia, o którym mowa w art. 7 ust. 1 pkt 5 w/w ustawy, nie stosuje się do sprzedaży towarów wymienionych w artykule, jeżeli przed wprowadzeniem do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej, a podatnik:

1. miał prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony od tych wydatków,

2. użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych,

Zgodnie z art. 15 ust. 2a ustawy o VAT podstawą opodatkowania w przypadku sprzedaży budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, z podstawy opodatkowania wyłącza się wartość gruntu. Zasady wystawiania faktur VAT oraz podatników obowiązanych do wystawiania faktur VAT ustawodawca uwzględnił w zapisie art. 32 ust. 1 ustawy o VAT .

Ponadto w § 35 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie wykonania niektórych przepisów o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 ze zm.), określa elementy, które powinna zawierać faktura. W przypadku budowy, remontu lub bieżącej konserwacji budynków, jeżeli podatnik korzysta z preferencyjnej stawki VAT, należy podawać PKOB.

Zgodnie z załącznikiem nr 5 do ustawy o VAT – wykazem materiałów i usług(robót budowlanych), których sprzedaż jest objęta stawką podatku w wysokości 7%, w poz. 86 bez względu na symbol PKW i U budynki zbiorowego zamieszkania PKOB ex 1130 – opodatkowane są stawką podatku w wysokości 7%.

W związku z powyższym sprzedaż budynku mieszkalnego oraz budynku z przeważającą większością lokali mieszkalnych opodatkowana będzie stawką podatku 7%. Natomiast sprzedaż budynków użytkowych (biur, hali itp.) oraz lokali użytkowych będzie opodatkowana stawką podstawową 22%. W pozostałych przypadkach podatnik może zastosować art. 7 ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj