Interpretacja Urzędu Skarbowego Łódź-Widzew
I-A-1/415-34/M.F./04
z 13 kwietnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
I-A-1/415-34/M.F./04
Data
2004.04.13



Autor
Urząd Skarbowy Łódź-Widzew


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
nabycie praw majątkowych
obowiązek płatnika
odsetki od pożyczki
pożyczka


Pytanie podatnika
  1. Jako współwłaściciel spółki jawnej zamierzam pożyczyć tej spółce prywatne pieniądze. Z informacji uzyskanych wynika, że stosowną umowę powinienem zarejestrować przy deklaracji PCC-1, płacąc podatek- czy podatek ten stanowić będzie dla spółki koszt uzyskania przychodu.
    Czy ewentualne odsetki naliczone przy powyższej umowie pożyczkowej stanowić będą koszt uzyskania przychodu dla spółki jawnej, oraz jak rozliczać należny podatek od osobistych przychodów z tytułu tych odsetek.
  2. Otrzymałem z banku deklarację PIT-8B w której zawarto informację o przychodach, kosztach, stracie wynikowej i zaliczce na poziomie 20% uzyskanych przychodów z tytułu obrotu instrumentami pochodnymi. Dochody z takich źródeł stanowią prawa majątkowe, określone w art. 18 ustawy o PIT, wobec czego dochody z takich instrumentów opodatkowane sa na zasadach ogólnych. Bank występując w roli płatnika obowiązany był do poboru zaliczki w wysokosci 20%. Zgodnie z posiadaną wiedzą zamierzam dane z PIT-8B zawrzeć w PIT-36 w części F.1, wiersz 7 wykazujac stratę z obrotu 2003 w kolumnie " e " (do ewentualnego rozliczenia z dochodami w latach następnych przy założeniu kontynuacji tej działalnosci). Zaliczkę pobraną przez bank zamierzam uwzglednić przy ustalaniu ogólnego zobowiązania wynikajacego z PIT-36 za rok 2003.
    Czy powyższe stanowisko jest poprawne?


W odpowiedzi na pismo z dnia 23.03.2004r Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź – Widzew uprzejmie wyjaśnia:

Ad.1

Zgodnie z art. 22 ust.1 ustawy z dnia 26.07.1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 tej ustawy.

Podatek od czynności cywilnoprawnych nie został wymieniony jako nie stanowiący kosztów uzyskania przychodów, a zatem stanowić będzie koszt uzyskania przychodu spółki, pod warunkiem wykorzystywania pożyczki na potrzeby prowadzonej działalności.

Stosownie do art. 23 ust. 1 pkt 9 updof w/cyt., nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odsetek od własnego kapitału włożonego przez podatnika w źródło przychodów.

Przepis ten oznacza, iż w przypadku kiedy wspólnik spółki osobowej udzieli spółce pożyczki odsetki zapłacone przez spółkę z tytułu takiej pożyczki nie będą u takiego wspólnika kosztem uzyskania przychodów.

Przychód z odsetek od udzielonych pożyczek, jest przychodem ze źródła przychodów określonego w art. 10 ust. 1 pkt 7 i art. 17 ust. 1 pkt 1 cyt. ustawy.

Dochód z tytułu odsetek podlega w myśl art. 30 ust. 1 pkt 1 updof opodatkowaniu w formie ryczałtu w wysokości 20% uzyskanego przychodu (chyba, że pożyczkodawca prowadzi działalność w tym zakresie) i nie podlega jednocześnie łączeniu z dochodami z innych źródeł.

Ad.2

Zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym do 31.12.2003r., instrumenty pochodne, inne niż oparte na papierach wartościowych, w szczególności na walutach oraz stopach procentowych stanowią prawa majątkowe, o których mowa w art. 18 updof. Dochody z tych instrumentów opodatkowane są na zasadach ogólnych.

Na podstawie art. 41 ust. 1 cyt. ustawy osoby fizyczne będące przedsiębiorcami oraz osoby prawne (w tym banki) i jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności obowiązane są jako płatnicy pobierać zaliczki na podatek dochodowy w wysokości 20% należności.

Tak więc, dane zawarte w informacji PIT-B wystawionej przez płatnika- Bank winny być uwzględnione w części F 1, wiersz 7, PIT-36.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj