Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy
PD3.3-415-2-90/03
z 19 grudnia 2003 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD3.3-415-2-90/03
Data
2003.12.19



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Bydgoszczy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
dokształcanie
odliczenia od podatku
oświadczenie podatnika
ulga podatkowa


Pytanie podatnika
Dotyczy opodatkowania dofinansowania kształcenia pracowników bez skierowania zakładu pracy w formie szkoleń, kursów, studiów zaocznych, wieczorowych, studiów podyplomowych itp. związanych z wykonywaną pracą.


Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 z 1997 r. poz. 926 ze zm.) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy odpowiadając na pismo z dnia 1 października 2003 r. uzupełnione 12 listopada 2003 r. w sprawie opodatkowania dofinansowania kształcenia pracowników bez skierowania zakładu pracy w formie szkoleń, kursów, studiów zaocznych, wieczorowych, studiów podyplomowych itp. związanych z wykonywaną pracą uprzejmie informuje.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) wolna od podatku dochodowego jest wartość świadczeń przyznanych zgodnie z odrębnymi przepisami przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego pracownika z wyjątkiem wynagrodzeń otrzymanych za czas urlopu szkoleniowego oraz za czas zwolnień z części dnia pracy, przysługujących pracownikom podejmujących naukę w szkołach lub podnoszącym kwalifikacje zawodowe w formach pozaszkolnych. Zwolnienie stosuje się, jeżeli pracownik przed otrzymaniem świadczenia złoży oświadczenie, iż nie zaliczy ich do wydatków, o których mowa w art. 27a ust. 1 pkt 2 lit. b) i c). Warunek ten wynika z brzmienia ust. 9 art. 21 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Rodzaj świadczeń dla pracowników podnoszących swoje kwalifikacje określa rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 12 października 1993 r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych (Dz. U. Nr 103, poz. 472).

Zgodnie z wymienionym rozporządzeniem zakład pracy może przyznać pracownikowi świadczenie na kształcenie w formach szkolnych oraz kształcenie, dokształcanie i doskonalenie w formach pozaszkolnych na podstawie skierowania zakładu pracy oraz bez skierowania.

Zwolnienie nie jest uzależnione od tego czy wpłata dokonana zostanie na konto uczelni czy na rachunek bankowy pracownika po okazaniu dokumentu wpłaty na konto uczelni.

W związku z powyższym zastosowane przez płatnika rozwiązanie zobowiązujące pracowników do składania pisemnych oświadczeń, że kwoty opłat za naukę jaką pokryje pracodawca nie odliczą w zeznaniu rocznym jest zgodne z obowiązującymi przepisami.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj