Interpretacja Urzędu Skarbowego w Łukowie
PD-415/11/2004
z 30 marca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD-415/11/2004
Data
2004.03.30



Autor
Urząd Skarbowy w Łukowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
modernizacja
remont środka trwałego
ulepszenie środka trwałego


Pytanie podatnika
Część budynku w którym prowadzi Pani działalnością gospodarczą zamierza Pani wydzierżawić. Wcześniej planuje Pani wykonać prace, które polegać będą na wymianie okien i drzwi, przebudowie starych sanitariatów oraz na ogólnym remoncie pomieszczeń. Pani zdaniem nakłady na wymianę okien, obłożenie ścian płytami gipsowymi w zamian za renowację odpadających tynków oraz inne naprawy, w tym podłóg, sufitów, instalacji elektrycznej można zaliczyć do bieżących kosztów działalności, zaś nakłady związane z przebudową ścianek, sanitariatów (położenie glazury), wymianę drzwi zwykłych na ognioodporne należy potraktować jako ulepszenie, zwiększające wartość początkową środka trwałego.


Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łukowie, w odpowiedzi na pismo z dnia 9 marca 2004r. w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, wyjaśnia co następuje:

Zgodnie z treścią art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów z wyjątkiem wymienionych w art. 23.

Przepisy podatkowe nie definiują pojęcia remontu.

W ustawie z dnia 7 lipca 1994r., prawo budowlane (Dz. U. Nr 89, poz. 414 ze zm.), przez remont należy rozumieć wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a nie stanowiących bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych niż użyto w stanie pierwotnym (art. 3, pkt. 8).

Wydatki poniesione na remont bez względu na ich wysokość stanowią koszt uzyskania przychodu.

Stosownie natomiast do treści art. 23 ust. 1 pkt. 1 lit. c ustawy z dnia 26 lipca 1991r., nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na ulepszenie środków trwałych, które zgodnie z art. 22g ust. 17 tej ustawy powiększają wartość środków trwałych, stanowiącą podstawę naliczania odpisów amortyzacyjnych.
Jednocześnie zgodnie z art. 22g ust. 17 ustawy, jeżeli środki trwałe uległy ulepszeniu w wyniku przebudowy, rozbudowy, rekonstrukcji, adaptacji lub modernizacji, wartość początkową tych środków, ustaloną zgodnie z ust. 1, 3-9 i 11-15 , powiększa się o sumę wydatków na ich ulepszenie, w tym także o wydatki na nabycie części składowych lub peryferyjnych, których jednostkowa cena nabycia przekracza 3.500 zł. Środki trwałe uważa się za ulepszone, gdy suma wydatków poniesionych na ich przebudowę, rozbudowę, rekonstrukcję, adaptację lub modernizację w danym roku podatkowym przekracza 3.500 zł i wydatki te powodują wzrost wartości użytkowej w stosunku do wartości z dnia przyjęcia środków trwałych do używania, mierzonej w szczególności okresem używania, zdolnością wytwórczą, jakością produktów uzyskiwanych za pomocą ulepszonych środków trwałych i kosztami ich eksploatacji.

Problematyka zakwalifikowania robót w obiekcie budowlanym - do remontu lub ulepszenia dotyczy zagadnienia bardzo skomplikowanego, wymagającego wiadomości specjalnych, często udziału biegłego z danej dziedziny. Tylko znajomość charakteru wykonanych robót może doprowadzić do prawidłowej kwalifikacji wykonanych prac.

Z pytania Pani wynika, że zamierza Pani wykonać prace zarówno o charakterze odtworzeniowym (remontowym), jak i inwestycyjnym (ulepszeniowym). W takim przypadku należy rozgraniczyć wydatki poprzez właściwe i staranne udokumentowanie ponoszonych kosztów, aby można było je jednoznacznie rozdzielić. Obowiązek ten może być spełniony np. poprzez posiadanie szczegółowych kosztorysów powykonawczych, które będą stanowić załączniki do faktur lub posiadanie w dokumentacji opinii biegłego.

Natomiast od poprawnej kwalifikacji poniesionych wydatków zależeć będzie sposób odniesienia wydatków w koszty.

W związku z powyższym, tut. organ podatkowy nie może jednoznacznie stwierdzić, czy stanowisko Pani w kwestii zakwalifikowania wszystkich wymienionych we wniosku planowanych robót jest prawidłowe. Z całą pewnością prace polegające na wymianie zużytych okien i drzwi na nowe o podobnych parametrach stanowiły będą remont, zaś wymiana zwykłych drzwi na drzwi ognioodporne stanowiła będzie ulepszenie środka trwałego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj