Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Mokotów
US33/NL/LM/434/R-13/2004
z 22 marca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US33/NL/LM/434/R-13/2004
Data
2004.03.22



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów


Temat
Podatek od spadków i darowizn --> Przedmiot opodatkowania --> Przedmiot podatku


Słowa kluczowe
majątek wspólny małżonków
wspólność
współwłasność


Pytanie podatnika
Czy nieruchomość nabyta do majątku odrębnego (ze środków pochodzących z majątku odrębnego) w trakcie trwania wspólności majątkowej (małżeńskiej) wchodzi w skład masy spadkowej podlegającej podatkiem od spadku po zmarłym małżonku, który nie był nabywcą nieruchomości?


Z przedstawionego przez Panią stanu wynika, iż w trakcie trwania wspólności majątkowej małżeńskiej ze zmarłym mężem nabyła Pani nieruchomość. Jednak wnosi Pani, że na podstawie aktu notarialnego, jest Pani jedynym właścicielem przedmiotowej nieruchomości i tylko Pani figuruje w Księdze wieczystej, jak również, iż mąż nie zgłaszał pretensji do przedmiotowej nieruchomości uznając, że jest to majątek nabyty wyłącznie z Pani funduszy własnych.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa - Mokotów uprzejmie informuje, iż zgodnie z art. 32 § 1 Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego nieruchomość nabyta w czasie trwania związku małżeńskiego przez jednego z małżonków pozostających we wspólności majątkowej - wchodzi do majątku wspólnego. Odstępstwa od zasady sformułowanej w art. 32 § 1 Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego nie może uzasadnić okoliczność, że stroną umowy był tylko jeden z małżonków, a także okoliczność, że tylko jeden z małżonków ujawniony został w księdze wieczystej.

Wyjątki od zasady wyliczone zostały wyczerpująco w art. 33 Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego mówiącym, co stanowi majątek odrębny każdego z małżonków i tak majątek odrębny stanowią między innymi:

  1. przedmioty majątkowe nabyte przed powstaniem wspólności ustawowej;
  2. przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę, chyba, że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił;
  3. przedmioty majątkowe nabyte ze środków uzyskanych w zamian za przedmioty wymienione w dwóch punktach poprzedzających;
  4. przedmioty uzyskane z tytułu odszkodowania za uszkodzenie ciała lub wywołanie rozstroju zdrowia albo z tytułu zadośćuczynienia za doznaną krzywdę; nie dotyczy to jednak renty należnej poszkodowanemu małżonkowi z powodu całkowitej lub częściowej utraty zdolności do pracy zarobkowej albo z powodu zwiększenia się jego potrzeb lub zmniejszenia widoków powodzenia na przyszłość;
  5. przedmioty majątkowe uzyskane z tytułu nagrody za osobiste osiągnięcia jednego z małżonków.

A zatem o ile nieruchomość została nabyta przez Panią za środki uzyskane w w/w sposób nie stanowi ona przedmiotu spadku po zmarłym mężu.

Jeżeli nieruchomość została nabyta przez Panią z innych środków niż wymienione w w/w punktach stanowi ona dorobek małżeński i jest przedmiotem spadku po zmarłym mężu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj