Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Wola
US40/VAT/I/821/2004/ADB
z 4 marca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US40/VAT/I/821/2004/ADB
Data
2004.03.04



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Wola


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Zwolnienia prowadzących ZPChR


Słowa kluczowe
zakład pracy chronionej
zwolnienia podmiotowe
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Jakie warunki muszą zostać spełnione, aby można było skorzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art.14 ust.5 ustawy o VAT?
Jakie są konsekwencje wyboru takiego zwolnienia?


Stosownie do przepisu zawartego w art. 14 ust. 5 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. z 1993 r. Nr 11 poz. 50 ze zm.) – podatnicy będący zakładami pracy chronionej w rozumieniu przepisów o zatrudnieniu i rehabilitacji zawodowej osób niepełnosprawnych mogą wybrać zwolnienie od podatku, bez względu na wartość sprzedaży towarów, pod warunkiem złożenia przez podatnika pisemnego oświadczenia we właściwym urzędzie skarbowym.

Natomiast zgodnie z przepisem zawartym w art. 9 ust. 4 i ust.6 ww. ustawy – jeżeli podatnik zarejestrowany na podstawie ust. 2 zaprzestał wykonywania czynności podlegającej opodatkowaniu, obowiązany jest zgłosić zaprzestanie działalności urzędowi skarbowemu, który dokonał rejestracji. Dotyczy to również do zarejestrowanych podatników, którzy następnie zostali zwolnieni od podatku na podstawie art. 14 ust. 1 i ust. 5.

    Konsekwencjami wyboru zwolnienia, o którym mowa w art.14 ust.5 są:
  • obowiązek zgłoszenia zaprzestania działalności (czynności podlegających opodatkowaniu) urzędowi skarbowemu, który dokonał rejestracji, na podstawie wyżej cytowanego przepisu,
  • brak prawa do wystawiania faktur VAT, zgodnie z § 34 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. z 2002r Nr 27 poz. 268 ze zm.), który stanowi, że zarejestrowani podatnicy posiadający numer identyfikacji podatkowej lub posługujący się numerem tymczasowym, wystawiają faktury oznaczone wyrazami „FAKTURA VAT”, z wyjątkiem podatników korzystających ze zwolnień określonych w art.14 ust.1, 5 i 6 ustawy (...),
  • brak obowiązku prowadzenia ewidencji określonej w art.27 ust.4, zgodnie bowiem z tym przepisem – podatnicy, z wyjątkiem podatników (...) zwolnionych od podatku na podstawie (...) art.14 ust.1, 5 i 6 są obowiązani do prowadzeni ewidencji zawierającej (...),
  • brak możliwości odliczenia podatku naliczonego z otrzymanych faktur VAT, na podstawie przepisu zawartego w art.19 ust.1 i art.20 ust.2 ww. ustawy, które stanowią, że podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług, związanych ze sprzedażą opodatkowaną oraz, że podatnik może zmniejszyć podatek należny o kwotę podatku naliczonego, związaną ze sprzedażą opodatkowaną,
  • brak obowiązku składania deklaracji VAT-7, na podstawie art.10 ust.3 ww. ustawy, który stanowi, że przepisu ust.1 (art.10 – obowiązek składania deklaracji) nie stosuje się do podatników zwolnionych od podatku od towarów i usług na podstawie art.14 oraz (...).

Należy jednakże zauważyć, że zwolnienia o którym mowa powyżej nie stosuje się do podatników określonych w art.5 ust.2, do importu towarów i usług oraz podatników sprzedających wyroby z metali szlachetnych lub z udziałem tych metali, wyroby akcyzowe, z wyjątkiem wyrobów wymienionych w załączniku nr 6 poz.2a, 8, 9, 11 i 17 oraz świadczących usługi prawnicze oraz usługi w zakresie doradztwa i rzeczoznawstwa, a także usługi jubilerskie, zgodnie z art.14 ust.10 ww. ustawy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj