Interpretacja Urzędu Skarbowego w Płocku
UPO-415/PD/54/04/AL
z 5 kwietnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
UPO-415/PD/54/04/AL
Data
2004.04.05



Autor
Urząd Skarbowy w Płocku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
obowiązki spadkobierców


Pytanie podatnika
Wskazać sposób rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych za 2003 rok za zmarłą w dniu 23 kwietnia 2003 r. małżonkę, biorąc pod uwagę opisany poniżej stan faktyczny: -żona w 2003 roku prowadziła działalność gospodarczą na własny rachunek, składała deklarację na zaliczkę miesięczną na podatek dochodowy /PIT-5/, ustaliła dochód z działalności oraz wpłacała należną zaliczkę - żona otrzymywała świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych /do dnia zgonu renta inwalidzka/ - małżonek postanowieniem Sądu został uznany spadkobiercą wraz z córkami /po 1/3 części każde z nich /.


Obowiązek złożenia zeznania o wysokości osiągniętego dochodu /poniesionej straty/ w roku podatkowym według ustalonego wzoru nakłada na podatników art. 45 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Podatnik obowiązany jest do potwierdzenia własnoręcznym podpisem danych wykazanych w zeznaniu podatkowym, ustawa nie daje możliwości sporządzenia za zmarłego /w zastępstwie/ zeznania podatkowego.

Skutkiem śmierci podatnika w zakresie prawa podatkowego jest sukcesja prawna w dziedzinie opodatkowania tzn. przejęcie przez spadkobierców podatnika, podatkowych praw i obowiązków majątkowych a także w określonych sytuacjach praw niemajątkowych /art. 97 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa/. W sytuacji gdy spadkodawca nie złożył zeznania podatkowego za dany rok podatkowy odpowiedzialność spadkobierców będzie wynikała z odrębnej decyzji ustalającej wysokość zobowiązania podatkowego, podobnie nadpłata przypadająca spadkobiercom będzie wynikała ze stosownej decyzji. Zgodnie z art. 104 par. 1 ustawy Ordynacja podatkowa - tut. organ ma obowiązek poinformowania spadkobierców o wysokości dochodu /przychodu/ oraz o wysokości wpłaconych zaliczek przez spadkodawcę z podaniem przypadającej do zapłacenia kwoty podatku lub kwoty nadpłaty. Dane uzyskane przez spadkobiercę /spadkobierców/ mają charakter informacyjny lecz pozwalają im na kształtowanie dalszego przebiegu postępowania podatkowego. Jeżeli spadkodawca poniósł wydatki uprawniające do ulg podatkowych, to spadkobierca /spadkobiercy/ w terminie 30 dni od dnia otrzymania informacji, o której mowa powyżej, zawiadamia organ podatkowy o wysokości poniesionych wydatków /art. 104 par. 2 Ordynacji podatkowej/

Zgodnie z art. 104 par. 3 ustawy Ordynacja podatkowa - tut. organ wyda decyzję ustalającą wysokość zobowiązania podatkowego lub stwierdzającą nadpłatę. Należy podkreślić, iż dane posiadane przez tut. organ mogą być uzupełnione przez spadkobiercę /spadkobierców/ o dodatkowe informacje mające wpływ na wymiar zobowiązania podatkowego lub nadpłaty.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj