Interpretacja Urzędu Skarbowego w Legnicy
PDII/415/63/03
z 25 lutego 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PDII/415/63/03
Data
2004.02.25



Autor
Urząd Skarbowy w Legnicy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku


Słowa kluczowe
niepełnosprawni
odliczenie od dochodu
wydatki na rehabilitację


Pytanie podatnika
Czy wydatek na zakup lampy BIOPTRON PRO firmy Zepter podlega odliczeniu od osiągniętego dochodu jako wydatek poniesiony na cele rehabilitacyjne?


Stosownie do przepisu art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. z 2000 r. Dz. U. Nr 14, poz. 176 ze zm.) podstawę obliczenia podatku, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 3 i art. 28-30, stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 9, art. 24 ust. 1 i 2 oraz ust. 4-6 i 8-12 lub art. 24b ust. 1 i 2 lub art. 25, po odliczeniu kwot wydatków na cele rehabilitacyjne, ponoszonych przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne.
Katalog wymienionych wyczerpująco wydatków uznawanych za poniesione na cele rehabilitacyjne oraz warunki dokonania odliczeń określone zostały w art. 26 ust. 7a -7g powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z przepisem art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za wydatki, o których mowa w ust. 1 pkt 6, uważa się wydatki poniesione na zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności.
W myśl art. 26 ust. 7c tej ustawy, podstawą do odliczenia wydatków, o których mowa w ust. 7a pkt 3 jest posiadanie dowodu poniesienia tych wydatków.

Jak stanowi natomiast art. 26 ust. 7d pkt 1, warunkiem odliczenia wydatków, o których mowa w ust. 7a, jest posiadanie przez osobę, której dotyczy wydatek orzeczenia o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności, określonych w odrębnych przepisach.
Z informacji zawartych w Pani piśmie wynika, że jest Pani osobą niepełnosprawną, w stosunku do której orzeczono lekki stopień niepełnosprawności o symbolach 05R, 07S (schorzenie narządów ruchu i wewnętrzne). Ponadto wskazała Pani, że zakupiona lampa służy Pani osobistym celom rehabilitacyjnym.
Mając na względzie opisany stan faktyczny oraz przytoczone przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stwierdzić należy, że prawo do pomniejszenia dochodu w związku z wydatkami poniesionymi na zakup wskazanego urządzenia przysługuje Pani jako osobie niepełnosprawnej, przy założeniu, iż posiada Pani dowód poniesienia tego wydatku oraz urządzenie to cechuje się indywidualnym przeznaczeniem i jest niezbędne w rehabilitacji oraz ułatwia wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj