Interpretacja Urzędu Skarbowego w Braniewie
US/PD/415-16/2003
z 21 stycznia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US/PD/415-16/2003
Data
2004.01.21



Autor
Urząd Skarbowy w Braniewie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Wpłacanie zaliczek przez podatników


Słowa kluczowe
deklaracja podatkowa
warunek
zaliczka miesięczna
zaliczka na podatek


Pytanie podatnika
- wpłacanie zaliczek z pozarolniczej działalności gospodarczej w uproszczonej formie jest możliwe po spełnieniu określonych w ustawie warunków,


W związku z zapytaniem skierowanym do tutejszego organu podatkowego dnia 30.12.2003 r. w sprawie udzielenia pisemnej informacji o przyczynach uzasadniających wzywanie Pani w trybie art. 155 § 1 i art. 274 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) do złożenia podpisu w pozycji 134 deklaracji na zaliczki miesięczne na podatek dochodowy za styczeń, luty, marzec, kwiecień, maj, czerwiec 2003 roku i tym samym zgodnie z przepisami ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. Nr 110 z 2002 r. poz. 968 z późn. zm.) poddaniu się postępowaniu egzekucyjnemu, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Braniewie działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa, informuje co następuje.

Według Pani nie zachodzą przesłanki uprawniające tutejszy organ podatkowy do zmuszania Jej do uznania nieistniejącego zobowiązania podatkowego z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych za rok 2003 i rozliczenia się z budżetem na zasadach ogólnych skoro w przepisanym trybie w ustawie z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) nabyła uprawnienia do uproszczonej formy rozliczania podatku za rok 2003 - art. 44 ust. 6c pkt 1 w nawiązaniu do art. 45 pkt 1 cytowanej ustawy.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Braniewie nie podziela stanowiska podatnika przedstawionego w niniejszej sprawie.

Na podstawie art. 44 ust. 6b powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnicy, o których mowa w ust. 1 pkt 1, mogą, bez obowiązku składania deklaracji miesięcznych, wpłacać zaliczki miesięczne w danym roku podatkowym w uproszczonej formie w wysokości 1/12 kwoty obliczonej przy zastosowaniu skali podatkowej, określonej w art. 27, od dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej wykazanego w zeznaniu o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty), o którym mowa w art. 45 ust. 1, złożonym:

  1. w roku podatkowym poprzedzającym dany rok podatkowy albo
  2. w roku podatkowym poprzedzającym dany rok podatkowy o dwa lata - jeżeli w zeznaniu, o którym mowa w pkt 1, podatnicy nie wykazali dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej albo wykazali dochód w wysokości niepowodującej powstania obowiązku podatkowego; jeżeli również w tym zeznaniu podatnicy nie wykazali dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej albo wykazali dochód z tego źródła w wysokości niepowodującej powstania obowiązku podatkowego, nie są możliwe wpłaty zaliczek w uproszczonej formie.

W zeznaniu o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym 2001 PIT-36, złożonym w roku 2002, Pani nie wykazała dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej, lecz stratę, natomiast w zeznaniu o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym 2000 PIT-36, złożonym w roku 2001 podatnik wykazał dochód niepowodujący powstania obowiązku podatkowego. A zatem podatnik nie ma możliwości wpłaty zaliczek w 2003 roku w uproszczonej formie, zgodnie z powołanym art. 44 ust. 6b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, lecz jest zobowiązany wpłacać zaliczki miesięczne na podatek i składać deklaracje na podatek dochodowy na podstawie art. 44 ust. 1 pkt 1, ust. 3 i ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 44 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnicy osiągający dochody z działalności gospodarczej, o której mowa w art. 14, są obowiązani bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy według zasad określonych w ust. 3.

Natomiast na podstawie art. 44 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zaliczki miesięczne, od przychodów wymienionych w ust. 1 pkt 1 i 5, za okres od stycznia do listopada uiszcza się w terminie do dnia 20 każdego miesiąca za miesiąc poprzedni. Zaliczkę za grudzień, w wysokości należnej za listopad, uiszcza się w terminie do dnia 20 grudnia. W terminach płatności zaliczek za miesiące od stycznia do listopada podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym deklaracje według ustalonego wzoru o wysokości dochodu osiągniętego od początku roku.

Stąd, zdaniem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Braniewie zasadne jest wezwanie podatnika do uzupełnienia podpisu w deklaracjach na zaliczki miesięczne na podatek dochodowy PIT-5 za styczeń, luty, marzec, kwiecień, maj i czerwiec 2003 roku.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj