Interpretacja Urzędu Skarbowego w Olsztynie
US. VI/I-415-6-VI/04
z 7 kwietnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US. VI/I-415-6-VI/04
Data
2004.04.07



Autor
Urząd Skarbowy w Olsztynie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Dochody opodatkowane ryczałtem


Słowa kluczowe
funkcjonariusz państwowy
służby mundurowe
świadczenia na rzecz emerytów
świadczenie pieniężne
uposażenia


Pytanie podatnika
Jak należy opodatkować świadczenia pieniężne wypłacane emerytom lub rencistom w świetle ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym od 01.01.2004 r. w związku z łączącym ich uprzednio z zakładem pracy stosunkiem służbowym (...)?
- otrzymane na podstawie odrębnych ustaw przez funkcjonariuszy służb mundurowych oraz żołnierzy, w związku ze zwolnieniem tych osób ze stałej służby?
- wypłacanych żołnierzom zawodowym służby wojskowej, o których mowa w art. 18 ust. 1 pkt 1,2,3,4 ustawy z dnia 17 grudnia 1974 r. o uposażeniu żołnierzy (Dz. U. z 2002 r. Nr 76, poz. 693 ze zm. )?


Na podstawie art. 14a § 1 i 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na pismo z dnia 09.01.2004 r. (uzupełnione 20.01.2004 r.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olsztynie uprzejmie wyjaśnia.

Stosownie do art. 30 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym począwszy od 2004 r. od uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dochodów (przychodów) pobiera się zryczałtowany podatek dochodowy z tytułu świadczeń otrzymanych przez emerytów lub rencistów, w związku z łączącym ich uprzednio z zakładem pracy stosunkiem służbowym, stosunkiem pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczym stosunkiem pracy, z zastrzeżeniem art. 21 ust. 1 pkt 26 i 38 - w wysokości 10 % należności.

Powyższy przepis ma zatem zastosowanie do świadczeń, które przysługują emerytom i rencistom.

Natomiast w myśl w/cyt. art. 30 pkt 4 a ustawy zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 20% należności pobiera się z tytułu świadczeń pieniężnych otrzymanych, na podstawie odrębnych ustaw, przez funkcjonariuszy służb. mundurowych oraz żołnierzy, w związku ze zwolnieniem tych osób ze stałej służby.

Zatem zwalnianemu ze służby wojskowej żołnierzowi od wypłacanego uposażenia zasadniczego wraz z dodatkami o charakterze stałym (...), o którym mowa w art. 18 ust 1 pkt 1 ustawy z dnia 17 grudnia 1974 r. o uposażeniu żołnierzy (Dz. U. z 2002 r. Nr 76, poz. 693 ze zm.)należy pobrać zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 20% należności.

Natomiast od wypłacanych żołnierzom zwalnianym z zawodowej służby wojskowej:

  • odpraw w wysokości trzymiesięcznego uposażenia zasadniczego wraz z dodatkami o charakterze stałym, o których mowa w art. 17 ust. 1 ww. ustawy,
  • ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy niewykorzystany w roku zwolnienia ze służby oraz za urlopy zaległe, zryczałtowanego ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany w roku zwolnienia ze służby przejazd na koszt wojska (...), zwrotu kosztów jednorazowego przejazdu przez żołnierza i członków jego rodziny oraz kosztów przewozu urządzenia domowego (..), o którym mowa w art. 18 ust. 1 pkt 2, 3 i 4 tej ustawy, stosownie do postanowień art. 9 ust. 1 i 1 a, art. 12 ust. 1 oraz art. 27 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym,
    podatek dochodowy pobiera się od podstawy jego obliczenia według skali podatkowej, a po zakończeniu roku podatkowego wykazuje się w zeznaniu podatkowym za rok, w którym zostały wypłacone bądź postawione do dyspozycji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj