Interpretacja Urzędu Skarbowego w Siedlcach
US.26.PD-415/74/03
z 5 grudnia 2003 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US.26.PD-415/74/03
Data
2003.12.05



Autor
Urząd Skarbowy w Siedlcach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
grupa inwalidzka
odliczenie od dochodu
zeznanie podatkowe


Pytanie podatnika
Czy mając II grupę inwalidzką można odliczyć od dochodu w ramach ulgi na cele rehabilitacyjne, poniesiony koszt zakupu aparatu przeznaczonego do terapii polegającej na magnetosymulacji o nazwie "VIOFOR IPS"? Jakie dokumenty należy posiadać, aby móc dokonać takiego odliczenia? Aparat "VIOFOR IPS" należy do grupy aparatów i urządzeń do terapii polem elektromagnetycznym oraz ultradźwiękami. W przedmiotowym przypadku jest on stosowany kilka razy dziennie, dokładnie wg wskazań lekarza. Wykonane zabiegi na zakupionym urządzeniu, to terapia polem magnetycznym, która ma działanie przeciwzapalne, przeciwobrzękowe i imunopotęgujące. Należy dodać, iż do dnia 19.07.2003r. podatnik poniósł wydatek w kwocie 1.999,99 zł za wynajem przedmiotowego aparatu, natomiast dnia 23.07.2003r. poniósł wydatek w kwocie 7.550,01 zł z tytułu wykupu po wynajmie.


W myśl art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) podstawę obliczenia podatku stanowi dochód po odliczeniu kwot wydatków na cele rehabilitacyjne ponoszonych przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne.

Zgodnie z art. 26 ust. 7a pkt 3 ww. ustawy za wydatki na cele rehabilitacyjne uważa się wydatki poniesione na zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności. Zaś przepis art. 26 ust. 7b stanowi, że wydatki, o których mowa w ust. 7a, podlegają odliczeniu od dochodu, jeżeli nie były finansowane ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia, albo nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek innej formie. W przypadku gdy wydatki były częściowo finansowane z tych funduszy (środków), odliczeniu podlega różnica pomiędzy poniesionymi wydatkami a kwotą sfinansowaną z tych funduszy (środków) lub zwróconą z jakichkolwiek innych środków.

Według przepisu art. 26 ust. 7c ustawy podstawą do odliczenia wydatków dotyczących zakupu i naprawy sprzętu rehabilitacyjnego jest posiadanie dowodu poniesienia tych wydatków. Zgodnie z art. 26 ust. 7a pkt 1 warunkiem odliczenia wydatków, o których mowa w ust. 7a jest posiadanie przez osobę, której dotyczy wydatek orzeczenia o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności, określonych w odrębnych przepisach.

Na podstawie przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w oparciu o fakturę VAT Nr 683/2003 z dnia 16-05-2003r. poniósł Pan wydatek w kwocie 1.999,99zł (płatny przelewem) na rzecz Med.Life Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Komorowie za wynajem do 19-07-2003r. aparatu VIOFOR IPS. Ponadto w oparciu o fakturę VAT Nr 1051/2003 z dnia 23-07-2003r. poniósł Pan wydatek w kwocie 7.550,01zł na rzecz ww. Spółki z tytułu wykupu po wynajmie zestawu do magnetostymulacji VIOFOR IPS CLASSIC PLUS. Na podstawie orzeczenia lekarza orzecznika ZUS O/Siedlce z dnia 08-10-2003r. został Pan uznany za całkowicie niezdolnego do pracy. Przedłożonym zaświadczeniu lekarskim uzasadnił Pan potrzebę stosowania przy swoich schorzeniach terapii polem magnetycznym przy pomocy ww. urządzenia jako wspomagania leczenia zasadniczego i rehabilitacji.

Mając na względzie powyższe w ocenie Naczelnika Urzędu Skarbowego poniesiony wydatek w kwocie 7.550, 01zł na zakup urządzenia VIOFOR IPS, po spełnieniu warunków zakreślonych przepisami art. 26 ust. 7b updf, podlega odliczeniu od dochodu przed opodatkowaniem jako wydatek na cele rehabilitacyjne.

Natomiast odnośnie wydatku w kwocie 1.999,99zł poniesionego za wynajem ww. urządzenia należy stwierdzić , że ulga z tego tytułu nie przysługuje. Cytowany na wstępie przepis prawny nie przewiduje bowiem możliwości skorzystania z odliczenia wydatków poniesionych z tytułu wynajmu urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji, a jedynie z tytułu ich zakupu i naprawy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj