Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Katowicach
IIUSDPIII-415/2/2004
z 4 lutego 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
IIUSDPIII-415/2/2004
Data
2004.02.04



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku


Słowa kluczowe
kasa mieszkaniowa
odliczenia od podatku
wycofanie oszczędności


Pytanie podatnika
  • czy termin na wydatkowania wycofanych z kasy mieszkaniowej oszczędności biegnie od wynikającej z umowy o kredyt kontraktowy daty zakończenia oszczędzania w kasie, czy też od daty faktycznego przekazania (fizycznej wypłaty) zgromadzonych środków przez bank prowadzący kasę mieszkaniową?,
  • czy w przypadku przedłużenia okresu gromadzenia oszczędności w kasie mieszkaniowej na podstawie zawartego aneksu do umowy, ww. termin wydatkowania wycofanych z kasy oszczędności również należy liczyć od daty faktycznego otrzymania wycofanych środków z kasy mieszkaniowej. ulgi podatkowej?


Zgodnie z art. 27a ust. 13 pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) „jeżeli podatnik skorzystał z odliczeń od dochodu (przychodu) lub podatku z tytułu wydatków poniesionych na cele określone w ust. 1 pkt 1 i 2 a następnie:

  • wycofał oszczędności z kasy mieszkaniowej, z wyjątkiem gdy wycofana kwota po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie systematycznego oszczędzania została wydatkowana zgodnie z celami systematycznego oszczędzania na rachunku prowadzonym przez tę kasę – do dochodu (przychodu) lub podatku należnego za rok, w którym zaistniały te okoliczności, dolicza się odpowiednio kwoty poprzednio odliczone z tych tytułów”.

Jak wynika z treści przytoczonego przepisu w celu zachowania prawa do wykorzystanych odliczeń z tytułu systematycznego gromadzenia oszczędności w kasie mieszkaniowej koniecznym jest, by wycofane z kasy mieszkaniowej oszczędności zostały wydatkowane zgodnie z celami systematycznego oszczędzania, przy czym skutki podatkowe wycofania oszczędności jak i ich wydatkowania odnoszą się do tego samego roku podatkowego.

Wobec powyższego, tutejszy organ podatkowy podziela Pana stanowisko wyrażone w podaniu potwierdzając, że termin wydatkowania wycofanych z kasy oszczędności biegnie od daty faktycznego wycofania z kasy mieszkaniowej zgromadzonych środków.

Zatem zgodnie z powołanym przepisem jeżeli wycofanie oszczędności nastąpi w 2004 r. należy wydatkować je do końca 2004 r. jeżeli natomiast wycofanie środków będzie miało miejsce w 2005 r. terminem ich wydatkowania będzie 31 grudzień 2005 r.

Powyższa zasada ma zastosowanie również w przypadku przedłużenia okresu gromadzenia oszczędności w kasie mieszkaniowej na podstawie zawartego aneksu do umowy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj