Interpretacja Izby Skarbowej w Olsztynie Ośrodek Zamiejscowy w Elblągu
PDF/E/005-1-166/03
z 5 marca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PDF/E/005-1-166/03
Data
2004.03.05



Autor
Izba Skarbowa w Olsztynie Ośrodek Zamiejscowy w Elblągu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
dochód
działalność gospodarcza
lokal użytkowy
powstanie obowiązku podatkowego
składnik majątkowy
sprzedaż majątku


Pytanie podatnika
- czy sprzedaż lokalu użytkowego, który nie był wprowadzony do ewidencji środków trwałych i nie był nigdy amortyzowany podlega opodatkowaniu, jeżeli tak to na jakich zasadach?


Działając na podstawie art. 14 b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) po zapoznaniu się z informacją Naczelnika Urzędu Skarbowego w Elblągu z dnia 12.12.2003 r. Nr PD2/415- 42/03 koryguję udzieloną przez Naczelnika odpowiedź w zakresie przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wykorzystywanego w działalności gospodarczej oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem przychodów z odpłatnego zbycia budynku mieszkalnego lub jego części, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, gruntu albo prawa użytkowania wieczystego gruntu związanego z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej (...).

Ponadto wg art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. b i ust. 2 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, źródłami przychodów jest między innymi odpłatne zbycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie. Jednakże przepisów ust. 1 pkt 8 nie stosuje się do odpłatnego zbycia praw majątkowych lub rzeczy będących składnikami majątku związanymi z działalnością gospodarczą, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej.

Z treści pisma Państwa Edyty i Artura P., z dnia 12.11.2003 r. wynika, że w dniu 24.10.2003 r. małżonkowie P. sprzedali spółdzielczy lokal użytkowy, który nabyli od spółdzielni mieszkaniowej na podstawie przydziału lokalu w dniu 11.09.1996 r. W przedmiotowym lokalu w latach 1997-1999 Pan Artur P. prowadził działalność gospodarczą, jako firma „E. - A.". Lokal ten nie był wprowadzony do ewidencji środków trwałych tej firmy i nie był nigdy amortyzowany. Natomiast w okresie od marca 2000 do 31.08.2003 r. z przerwami Pani Edyta P., nie pracująca i nie prowadząca żadnej działalności wynajmowała lokal i z tego tytułu odprowadzała podatki.

Z przedstawionego przez Państwo P. stanu faktycznego wynika zatem, że sprzedany lokal użytkowy, pomimo nie wprowadzenia go do ewidencji środków trwałych firmy był wykorzystywany w całości w działalności gospodarczej prowadzonej przez Artura P.
To zaś oznacza, że przychód uzyskany z odpłatnego zbycia przedmiotowego lokalu Pan Artur P. powinien zaliczyć do przychodów z działalności gospodarczej określonych w art. 14 ust. 2 pkt 1 w/w ustawy.

Dochodem z odpłatnego zbycia składników majątku związanych z działalnością gospodarczą jestprzychód pomniejszony o koszty jego uzyskania. Zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 23 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, do kosztów uzyskania przychodów zalicza się zaktualizowane wydatki poniesione na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie środkówtrwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, pomniejszone o sumę odpisówamortyzacyjnych.

Obliczony w powyższy sposób dochód Pan Artur P. powinien opodatkować na zasadach ogólnych jako dochód z prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej.
Bez znaczenia w tym przypadku jest to, czy Państwo Edyta i Artur P. złożą wspólnie, czy osobno zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu, gdyż i tak powyższy dochód stanowi dochód Pana Artura P. z działalności gospodarczej.

W przypadku, gdy Podatnik nie może ustalić faktycznego kosztu wytworzenia składnika majątku wykorzystywanego w prowadzonej działalności powinien powołać biegłego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj