Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście
US35-DM/436/4/04/IS
z 17 lutego 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US35-DM/436/4/04/IS
Data
2004.02.17



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Właściwość organów podatkowych --> Właściwość miejscowa organów podatkowych

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku


Słowa kluczowe
sprzedaż akcji


Pytanie podatnika
Spółka z o.o. złożyła ofertę zakupu akcji pracownikom oraz byłym pracownikom. Pytanie Podatnika dotyczy organu podatkowego właściwego miejscowo w sprawie podatku od czynnosci cywilnoprawnych od umów sprzedaży, których przedmiotem są akcje oraz wysokość podatku.


Ze stanu faktycznego przedstawionego w piśmie wynika, że spółka z o.o. złożyła ofertę zakupu akcji pracownikom oraz byłym pracownikom. Pytanie Podatnika dotyczy organu podatkowego właściwego miejscowo w sprawie podatu od czynności cywilnoprawnych od umów sprzedaży, których przedmiotem są akcje oraz wysokości podatku.

Zgodnie z treścią art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 09.09.2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. nr 86, poz. 959 ze zm.) zwanej dalej ustawą o pcc, umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych podlegaja temu podatkowi. Natomiast złożenie oferty zakupu akcji nie powoduje powstania obowiązku podatkowego. Zatem obowiązek podatkowy powstanie dopiero z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej wymienionej w art. 1 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 3 ust. 1 pkt 1 cytowanej ustawy o pcc. Obwowiązek podatkowy ciąży solidarnie na stronach czynności cywilnoprawnej (art. 4 pkt 1). W przedmiotowej sprawie obowiązek zapłaty podatku ciąży solidarnie na osobach fizycznych i osobie prawnej będących stronami cynności cywilnoprawnej zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o pcc. Podstawę opodatkowania stanowi wartość rynkowa prawa majątkowego (art. 6 ust. 1 pkt 1 lit. c) według stawki okreslonej w art. 7 ust. 1 pkt 1 lit. b) ustawy o pcc w wysokości 1%. Organem podatkowym właściwym miejscowo w sprawach podatku od czynności cywilnoprawnych od umów przeniesienia własności praw majątkowych jest naczelnik urzędu skarbowego - właściwy ze względu na miejsce zamieszkania (siedziby) nabywcy (art. 12 ust. 1 pkt 2).

Jednakże zgodnie z brzmieniem przepisu art. 2 pkt 4 ustawy o pcc czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności na podstawie odrębnych przepisów jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest zwolniona od tego podatku, nie będą podlegać podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

W części dotyczącej zapytania w zakresie opodatkowania przychodu uzyskanego przez pracowników z tytułu sprzedaży akcji w 2004 r. tutejszy organ podatkowy wyjaśnia:

Zgodnie z art. 30b ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity - Dz. U. z 2000 r. Nr 14, po. 176 ze zm.) od przychodów uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych i z realizacji prawa z nich wynikających oraz odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przesiębiorstwo lub jego zorganizowana część, podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu. Zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym w terminie do 30 kwietnia roku następującego roku podatkowym, zgodnie z art. 45 ust. 1a pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W tym terminie należy również wpłacić należny podatek wynikający z zeznania, o czym stanowi art. 45 ust. 4 pkt 2 w/w ustawy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj