Interpretacja Urzędu Skarbowego w Turku
PD-415/3/04
z 8 kwietnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD-415/3/04
Data
2004.04.08



Autor
Urząd Skarbowy w Turku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Ustalenie podstawy opodatkowania


Słowa kluczowe
ulga budowlana
ulga odsetkowa


Pytanie podatnika
Czy podatnikowi, który w 2003 r. nabył budynek mieszkalny w stanie surowym otwartym, przysługuje ta część ulgi budowlanej, która nie została wykorzystana przez poprzednich właścicieli nieruchomości?


Z treści zapytania wynika, że w 2003r. podatnik na mocy aktu notarialnego kupił nieruchomość zabudowaną domem mieszkalnym w stanie surowym otwartym. Poprzedni właściciele nie wykorzystali całkowicie ulgi budowlanej. Na ukończenie nabytego w stanie surowym budynku mieszkalnego zaciągnieto kredyt. Podatnik w rozliczeniu rocznym zamierza skorzystać z ulgi budowlanej i uwzględnić kwoty wynikajace z zakupu materiałów budowlanych. Zdaniem podatnika, ta część ulgi, która nie została całkowicie wykorzystana przez poprzednich właścicieli budynku mieszkalnego, przysługuje podatnikowi, gdyż nie dotyczy ona tylko osoby, a przede wszystkim nieruchomości, którą nabył.

Zasady opodatkowania dochodów osób fizycznych reguluje ustawa z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( j. t. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zmianami ). Istotne zmiany w tzw. „ulgach mieszkaniowych” nastąpiły z dniem 01.01.2002 roku. Zmiany zostały wprowadzone na mocy ustawy z dnia 21 listopada 2001r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne ( Dz. U. nr 134, poz. 1509 ze zm. ).

W wyniku wprowadzonych zmian, ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym od dnia 01.01.2002 roku nie przewiduje możliwości odliczania wydatków na budowę budynku mieszkalnego, na zasadach obowiązujących do końca 2001 roku, bowiem z tym dniem tzw. „duża ulga mieszkaniowa” została zniesiona. Jednak możliwość odliczeń w ramach praw nabytych zachowały osoby ponoszące wydatki na kontynuowanie inwestycji, z racji której skorzystały z ulgi w zeznaniu za 2001 rok lub lata wcześniejsze.

Stosownie do art. 4 ust. 1 i ust. 2 cyt. ustawy z dnia 21 listopada 2001r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, prawo do odliczania od podatku wydatków poniesionych na cele mieszkaniowe, na zasadach obowiązujących do końca 2001 roku, przysługuje podatnikom, którzy: - w latach 1997-2001 nabyli prawo do odliczania od podatku wydatków poniesionych na cele objęte tzw. „dużą ulgą mieszkaniową”, a odliczenia te nie znalazły pokrycia w podatku obliczonym za te lata,- w latach 1997-2001 nabyli prawo do odliczania od podatku wydatków poniesionych na cele objęte tzw.” dużą ulgą mieszkaniową”, i ponoszą dalsze wydatki, wówczas przysługuje prawo do odliczania dalszych wydatków na kontynuację danej inwestycji poniesionych od 1 stycznia 2002 roku do 31 grudnia 2004 roku.

Biorąc pod uwagę sytuację opisaną w zapytaniu, nie istnieje możliwość do skorzystania z ulgi budowanej w ramach praw nabytych. Tutejszy organ podatkowy nie podziela stanowiska podatnika,że ulga budowlana nie dotyczy tylko osoby, a przede wszystkim nieruchomości. Kontynuacji inwestycji w rozumieniu w/w ustawy nie stanowią wydatki poniesione na ukończenie nabytego w 2003 roku w stanie surowym budynku mieszkalnego. Podatnicy nie ponieśli bowiem żadnych nakładów związanych z tą inwestycją do końca 2001 roku i nie dokonali ich odliczenia od podatku. Ulgi podatkowe, o których mowa w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych są prawem podatnika. Co oznacza, że podatnik nabywa prawo do ulgi i może z niej skorzystać jeżeli spełnione są wszystkie warunki.

Od 01.01.2002 roku w świetle art. 26b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ( obowiązującego od 01.01.2002 roku ), od podstawy obliczenia podatku, odlicza się faktycznie poniesione w roku podatkowym wydatki na spłatę odsetek od kredytu ( pożyczki ) udzielonego podatnikowi na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych związanej z: 1) budową budynku mieszkalnego albo 2) wniesieniem wkładu budowlanego lub mieszkaniowego do spółdzielni mieszkaniowej na nabycie prawa do nowo budowanego budynku mieszkalnego albo lokalu mieszkalnego w takim budynku, albo 3) zakupem nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej, albo 4) nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudową (przystosowaniem ) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstanie samodzielne mieszkanie spełniające wymagania określone w przepisach prawa budowlanego.

Wprowadzona z dniem 01.01.2002 roku do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ulga polegająca na odliczeniu od dochodu odsetek od kredytu ( pożyczki ) udzielonego podatnikowi na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie określonych potrzeb mieszkaniowych, obwarowana jest wieloma warunkami. W świetle postanowień art. 26b ust. 2 – 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, powyższa ulga obejmuje tylko taki kredyt, który został udzielony po dniu 01.01.2002 roku przez podmiot uprawniony na podstawie przepisów prawa bankowego albo przepisów o spółdzielczych kasach oszczędnościowo - kredytowych do udzielania kredytów ( pożyczek ). Z umowy o kredyt ( pożyczkę ) musi wynikać, że dotyczy jednego rodzaju inwestycji premiowanej ulgą (tj. inwestycji wymienionej w art. 26b ust. 1 pkt. 1- 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Prawo do korzystania uzależnione jest od spełnienia warunku zakończenia inwestycji przed upływem trzech lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym uzyskano pozwolenie na budowę w rozumieniu prawa budowlanego, a w przypadku wniesienia wkładu budowlanego lub mieszkaniowego do spółdzielni mieszkaniowej umową o ustanowieniu spółdzielczego własnościowego lub lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego albo umową o ustanowieniu odrębnej własności lokalu mieszkalnego. Ulga ta przysługuje tylko tym podatnikom, którzy do końca 2001 roku nie korzystali z odliczeń od dochodu (przychodu) lub podatku wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe objęte tzw. „ dużą ulgą mieszkaniową”.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj