Interpretacja Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie
IA-415/12/04
z 8 kwietnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
IA-415/12/04
Data
2004.04.08



Autor
Urząd Skarbowy Łódź-Polesie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
dowód księgowy
koszty uzyskania przychodów
księga przychodów i rozchodów
księgowanie kosztów
podatek dochodowy od osób fizycznych


Pytanie podatnika
Podatniczka prowadząca działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych nabyła miesięczny abonament parkingowy. Właściciel parkingu Z. D i T za usługę wystawił dowód KP natomiast odmówił wystawienia faktury. W świetle powyższego, powstaje pytanie
  • czy wydatki za korzystanie z parkingu mogą być udokumentowane tylko dowodem KP.


Odpowiadając na zapytanie z dnia 23.01.2004r., złożone w trybie art. 14a § 2 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), przesłane pismem Naczelnika Urzędu Skarbowego Łódź Śródmieście w dniu 2.02.2004r., Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź Polesie działając na podstawie art. 14a § 1 i § 3 wyżej cytowanej ustawy informuje:

W przedstawionym przez Panią stanie faktycznym przepisy prawa podatkowego stosuje się następująco:

Art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) stanowi, że kosztami z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu uzyskania przychodów z wyjątkiem wymienionych w art. 23 ustawy.

Poniesienie kosztu powinno być właściwie udokumentowane. Zagadnienie dotyczące dokumentowania wydatków regulują przepisy § 12 – 14 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26.08.2003r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr 152, poz. 1475 ze zm.).

    Przepis § 12 ust. 3 stanowi, że podstawą zapisów w księdze są dowody księgowe, którymi są:

    1. faktury VAT, faktury VAT RR, faktury VAT KOMIS, faktury VAT MP, dokumenty celne, rachunki oraz faktury korygujące i noty korygujące, zwane dalej „fakturami”, odpowiadające warunkom określonym w odrębnych przepisach, lub

    2. inne dowody księgowe, wymienione w § 13 i 14, stwierdzające fakt dokonania operacji gospodarczej zgodnie z jej rzeczywistym przebiegiem i zawierające co najmniej:

      • wiarygodne określenie wystawcy lub wskazanie stron (nazwę i adresy) uczestniczących w operacji gospodarczej, której dowód dotyczy,
      • datę wystawienia dowodu oraz datę lub okres dokonania operacji gospodarczej, której dowód dotyczy, z tym że jeżeli data dokonania operacji gospodarczej odpowiada dacie wystawienia dowodu, wystarcza podanie jednej daty,
      • przedmiot operacji gospodarczej i jego wartość oraz ilościowe określenie, jeżeli przedmiot operacji jest wymierny w jednostkach naturalnych,
      • podpisy osób uprawnionych do prawidłowego udokumentowania operacji gospodarczych

    Zgodnie z § 13 pkt 5 rozporządzenia za dowody księgowe uważa się również inne dowody opłat, w tym dokonywanych na podstawie książeczek opłat, oraz dokumenty zawierające dane, o których mowa w § 12 ust. 3 pkt 2.

    Załączony dokument KP nie zawiera wszystkich wymienionych w § 12 ust. 3 pkt 2 informacji, zatem nie może stanowić podstawy dokonania zapisów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów.

    Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź Polesie informuje jednocześnie, że nie jest właściwym w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczących podatku od towarów i usług – art. 13a ustawy z dnia 8.01.1993r. o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) w związku z art. 17 ustawy Ordynacja podatkowa cyt. wyżej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj