Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście
US35-DM/436/3/04
z 9 lutego 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US35-DM/436/3/04
Data
2004.02.09



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Czynności podlegające opodatkowaniu


Słowa kluczowe
służebność
sprzedaż nieruchomości


Pytanie podatnika
Czy sprzedaż lokalu mieszkalnego, na którym została ustanowiona służebność na rzecz osoby trzeciej podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawych?


Ze stanu faktycznego przedstawionego w piśmie wynika, że na lokalu mieszkalnym ustanowiona została służebność na rzecz osoby trzeciej. Następnie Sąd Rejonowy Wydział Ksiąg Wieczystych zawiadomił właścicieli o wykreślniu w/w służebności w związku ze zgonem osoby, na rzecz której została ustanowiona. Podatnik zamierza zbyć w/w lokal.

W związku z wyżej opisaną czynnością Podatnik zobowiązany będzie uiścić podatek od czynności cywilnoprawnych na podstawie niżej przedstawionych przepisów ustawy z dnia 09.09.2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 86, poz. 959 ze zm.) zwanej dalej ustawa o pcc:

  • podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych - art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a;
  • obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej - art. 3 ust. 1 pkt 1;
  • obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych ciązy na stronach czynności cywilnoprawnej - art. 4 pkt 1;
  • podstawę opodatkowania stanowi przy umowie sprzedaży wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego - art. 6 ust. 1 pkt 1 lit. c, przy zastosowaniu 2 % podatku - art. 7 ust. 1 pkt 1 lit. a;
  • zgodnie z art. 158 kc umowy przenoszące własność nieruchomości powinny być zawierane w aktu notarialnego;
  • w związku z faktem, że w/w czynność cywilnoprawna dokonywana jest w formie aktu notarialnego płatnikiem podatku jest notariusz - art. 10 ust. 2 pkt 1 ustawy o pcc

W związku z powyższym Naczelnik tut. Urzędu nie potwierdza stanowiska przedstawionego przez Pana w w/w piśmie odnośnie braku obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj