Interpretacja Izby Skarbowej w Katowicach
PP.III.443-01/2004
z 2 lutego 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP.III.443-01/2004
Data
2004.02.02



Autor
Izba Skarbowa w Katowicach


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
czasopisma specjalistyczne
stawka preferencyjna podatku
stawki podatku


Pytanie podatnika
Czy zasadne jest zastosowanie stawki 0% przy sprzedaży gazety lokalnej?


Na podstawie § 65a ust. 1 pkt 1 lit. b, ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 2003 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 224, poz. 2229) obniżoną do wysokości 0% stawkę podatku stosuje się do sprzedaży w kraju czasopism specjalistycznych wyłącznie do towarów wytworzonych metodami poligraficznymi.

Przez czasopisma specjalistyczne, o których mowa w ust. 1 pkt 1 lit. b, pkt 2 lit. b i pkt 3 lit. c należy rozumieć wydawnictwa periodyczne oznaczone symbolem ISSN, objęte kodem PKWiU 22.13 i PCN 4902, o tematyce szeroko pojętych zagadnień odnoszących się do działalności kulturalnej i twórczej, edukacyjnej, naukowej i popularno-naukowej, społecznej, zawodowej i metodycznej, regionalnej i lokalnej, a także przeznaczone dla niewidomych i niewidzących, publikowane nie częściej niż raz w tygodniu w postaci odrębnych zeszytów (numerów) objętych wspólnym tytułem, których zakończenia nie przewiduje się, ukazujące się na ogół w regularnych odstępach czasu w nakładzie nie wyższym niż 15.000 egzemplarzy, z wyjątkiem:

  1. periodyków treści ogólnej, stanowiących podstawowe źródło informacji bieżącej o aktualnych wydarzeniach krajowych i zagranicznych, przeznaczonych dla szerokiego kręgu czytelników,
  2. publikacji zawierających treści pornograficzne, publikacji zawierających treści nawołujące do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość lub znieważające z tych powodów grupę ludności lub poszczególne osoby oraz publikacji propagujących ustroje totalitarne,
  3. wydawnictw, w których co najmniej 33% powierzchni jest przeznaczone nieodpłatnie lub odpłatnie na ogłoszenia handlowe, reklamy lub teksty reklamowe, w szczególności czasopism informacyjno-reklamowych, reklamowych, folderów i katalogów reklamowych,
  4. wydawnictw, które zawierają głównie kompletną powieść, opowiadanie lub inne dzieło w formie tekstu ilustrowanego lub nie, albo w formie rysunków opatrzonych lub nie opisem,
  5. publikacji, w których więcej niż 20% powierzchni jest przeznaczone na krzyżówki, kryptogramy, zagadki oraz inne gry słowne lub rysunkowe,
  6. publikacji zawierających informacje popularne, w szczególności porady, informacje o znanych i sławnych postaci z życia publicznego.
  7. czasopism, na których nie zostanie uwidoczniona wysokość nakładu.

Zwracając się o interpretację z art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) Firma oparła uprawnienie do zastosowania przy sprzedaży stawki 0% o zaklasyfikowanie gazety lokalnej jako czasopisma specjalistycznego, z uwagi na to, iż uważa, że spełnia przesłanki wynikające z definicji czasopisma specjalistycznego wynikających z § 65a ust. 3 oraz warunki dodatkowe wynikające z § 65a ust. 1 i ust. 2.

Przepisy te zawierają pełną definicję czasopisma specjalistycznego oraz warunki, które muszą spełniać dla zastosowania przy sprzedaży stawki 0%.

Zdaniem tut. organu podatkowego, o ile stan faktyczny oparty na podstawie odrębnych przepisów, jest prawidłowo ustalony, w szczególności jeśli chodzi o:

  • jest to wydawnictwo periodyczne,
  • symbol ISSN 1232-2008
  • kod PKWiU 22.13.10
  • o tematyce szeroko pojętych zagadnień odnoszących się do działalności regionalnej i lokalnej,
  • publikowane nie częściej niż raz w tygodniu,
  • wydawnictwo ma postać odrębnego zeszytu (numeru) objętego wspólnym tytułem, którego zakończenia nie przewiduje się,
  • ukazuje się na ogół w regularnych odstępach czasu w nakładzie nie wyższym niż 15.000 egzemplarzy
  • a ponadto są spełnione dodatkowe warunki określone w pkt 1 do 7 ust. 3 § 65a rozporządzenia,

to Firma Wasza ma prawo do zastosowania stawki 0%.

Ponadto należy podkreślić, że jeżeli wydawnictwo nie spełnia choćby jednego z warunków wyżej opisanych przepisów, to zastosowanie stawki 0% jest nieprawidłowe.

Jednocześnie Urząd Skarbowy przypomina, iż właściwe zaklasyfikowanie przy sprzedaży towarów i usług leży po stronie obowiązków podmiotu.

W przypadku wystąpienia wątpliwości w ustaleniu właściwego grupowania Firma winna się zwrócić do Ośrodka Interpretacyjnego Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi (93-176 Łódź, ul. Suwalska 29) Komunikat Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 5 listopada 2002 r. w sprawie trybu wydawania opinii interpretacyjnych według obowiązujących standardów klasyfikacyjnych (Dz. Urz. GUS Nr 12, poz. 87).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj