Interpretacja Urzędu Skarbowego w Garwolinie
US-4/PD-413/9/04
z 31 marca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US-4/PD-413/9/04
Data
2004.03.31



Autor
Urząd Skarbowy w Garwolinie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
odliczenia od podatku
wyszkolenie uczniów
źródła przychodu


Pytanie podatnika
Czy ulga za wyszkolenie uczniów przyznana w trakcie prowadzenia działalności gospodarczej opodatkowanej w formie karty podatkowej, może być odliczana zarówno od podatku dochodowego wynikającego z karty podatkowej jak również od podatku pobranego przez ZUS z emerytury?


Działając na podstawie art.14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U.Nr 137 poz.926 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Garwolinie na złożone w dniu 09.03.2004 r. zapytania w sprawie udzielenia pisemnej informacji odnośnie zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego informuje.

Szczegółowe zasady udzielania ulgi uczniowskiej są uregulowane w odpowiednich przepisach, i tak dla podatników rozliczających się w formach zryczałtowanych w art. 53 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U.Nr 144 poz.930 ze zm.). Podatnicy, o których mowa w art.2 ust.1 pkt 2 oraz uzyskujący przychody wymienione w art.6 ust.1 cytowanej ustawy, mogą korzystać z ulgi z tytułu szkolenia uczniów, polegającej na obniżeniu zryczałtowanego podatku dochodowego, zwanej dalej „ulgą uczniowską”.Ulgę uczniowską można odliczyć od należnego podatku dochodowego od następnego miesiąca, w którym wydano decyzję o jej przyznaniu, aż do jej wyczerpania (do czasu odliczenia pełnej kwoty ulgi od podatku). Ustawodawca nie wprowadził ograniczenia co do możliwości odliczenia ulgi wyłącznie od podatku przypadającego od dochodów z działalności gospodarczej. Dlatego zatem, podatnik ma prawo do wykorzystania przyznanej ulgi, która nie znajduje pokrycia w podatku dochodowym z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, poprzez odliczenie jej od podatku dochodowego przypadającego od dochodów z innych źródeł.

Od 1 stycznia 2004 r. formalnie została zlikwidowana ulga uczniowska polegająca na obniżeniu przez podatników uzyskujących przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej podatku dochodowego od osób fizycznych, obliczonego na zasadach ogólnych lub odpowiednio ryczałtu bądź karty podatkowej.Jednak, na podstawie przepisów przejściowych ustaw nowelizujących z dnia 12 listopada 2003 r. (Dz.U.Nr 202 poz. 1956 i 1958), prawa nabyte do dokonania po dniu 31 grudnia 2003 roku tych odliczeń na dotychczasowych zasadach przysługują - bez względu na formę opodatkowania. Zatem w przypadku uzyskiwania dochodów z innych źródeł, podatnik ma prawo dokonać odliczenia od podatku dochodowego, przyznanej decyzją urzędu ulgi za wyszkolenie uczniów.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj