Interpretacja Urzędu Skarbowego Wrocław-Śródmieście
PD II 415-08/04
z 23 lutego 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD II 415-08/04
Data
2004.02.23



Autor
Urząd Skarbowy Wrocław-Śródmieście


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
dokształcanie


Pytanie podatnika
Czy w ramach wydatków na dokształcanie i doskonalenie zawodowe podatnika można odliczyć wydatki związane z opłatą za kurs przygotowawczy do egzaminu, za przesłanie dodatkowych materiałów do kursu, za administracje i przeprowadzenie egzaminu oraz opłatę członkowską aby móc zdać egzamin?


Stosownie do przepisu art. 27 a ust. 1 pkt 2 lit b) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) podatek dochodowy od osób fizycznych, o których mowa w art. 3 ust. 1, obliczony zgodnie z art. 27, obniżony zgodnie z art. 27b o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, zmniejsza się na zasadach określonych w ust. 2-15, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na odpłatne dokształcanie i doskonalenie zawodowe.
Zgodnie z art. 27 a ust. 8 powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za wydatki, o których mowa w ust. 1 pkt 2 lit b), podlegające odliczeniu, uważa się wydatki z tytułu:

    -dokształcania w formach szkolnych i pozaszkolnych, określonych w przepisach w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych,
    -poddania się egzaminowi na tytuł kwalifikacyjny,
    -nauki języka obcego w formach zorganizowanych przez podmioty prowadzące działalność w tym zakresie.

Formy kształcenia i doskonalenia w formach pozaszkolnych określone zostały w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 12 października 1993 r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych (Dz. U. Nr 103 poz. 442 ze zm.).
Zgodnie z § 8 ust. 1 i 2 tego rozporządzenia podstawowymi formami kształcenia, doskonalenia, a także doskonalenia w formach pozaszkolnych są studia podyplomowe, kursy, seminaria. W miarę potrzeby mogą być również organizowane inne formy np. staże zawodowe, staże specjalistyczne, praktyki zawodowe, samokształcenie kierowane.
Mając na uwadze powołane przepisy stwierdzić należy, że przysługuje Panu prawo do zmniejszenia podatku z tytułu wydatków poniesionych na opłacenie samego egzaminu, którego zdanie jak określa Pan w ww. piśmie jest jednym z warunków otrzymania dyplomu (kwalifikacje analityka finansowego) oraz wydatku związanego z opłatą kursu przygotowawczego jeżeli jest prowadzony w formach zorganizowanych przez podmiot prowadzący działalność w tym zakresie.
Pozostałe wydatki (opłata członkowska, opłata za przesłanie dodatkowych materiałów do kursu) nie podlegają odliczeniu w ramach ulgi na dokształcanie i doskonalenie zawodowe podatnika.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj