Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
US 72/ROP1- 292 /ID/04
z 18 marca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US 72/ROP1- 292 /ID/04
Data
2004.03.18



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Ordynacja podatkowa --> Organy podatkowe i ich właściwość

Ewidencja i identyfikacja podatników


Słowa kluczowe
organ podatkowy
właściwość miejscowa


Pytanie podatnika
Dotyczy właściwości miejscowej Organów Podatkowych w zakresie rozliczeń podatkowych Spółki od 1 stycznia 2004 r.w przypadku gdy Spółka osiągnęła w ostatnim roku obrotowym przychód netto ze sprzedaży towarów wysokości 5 mln euro według kursu średniego NBP, ogłaszanego na koniec roku podatkowego.


Dnia 26 lutego 2004 r. wpłynęło do tut. Urzędu Skarbowego zapytanie w trybie art. 14 a Ordynacji Podatkowej, złożone przez X Sp. z o. o., dotyczące kwestii:

właściwości miejscowej Organów Podatkowych w zakresie rozliczeń podatkowych Spółki od 1 stycznia 2004 r.

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego zważył, co następuje: Z przedstawionego przez Podatnika stanu faktycznego wynika, że Spółka osiągnęła w ostatnim roku obrotowym przychód netto ze sprzedaży towarów wysokości 5 mln euro według kursu średniego NBP, ogłaszanego na koniec roku podatkowego, a zatem spełnia kryterium wymienione w art. 5 ust.9 b pkt. 7 a ustawy o urzędach i izbach skarbowych z dnia 21 czerwca 1996 r. (Dz. U. Nr 106, poz. 489 ze zm.) w okresie poprzedzającym rok podatkowy 2004 i właściwym dla Spółki Organem Podatkowym od 1 stycznia 2004 r. jest Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego.

Zgodnie z art. 40 ustawy z dnia 27 czerwca 2003 r. o utworzeniu Wojewódzkich Kolegiów Skarbowych oraz o zmianie niektórych ustaw regulujących zadania i kompetencje organów oraz organizację jednostek organizacyjnych podległych ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych (Dz. U. Nr 137, poz. 1302) w/w ustawa wchodzi w życie z dniem 1 września 2003.,

zaś art. 7 i art. 5 ust. 9 a ustawy o urzędach i izbach skarbowych który określa grupę podmiotów dla których właściwym Organem Podatkowym będzie od dnia 01. 01. 2004 r. Naczelnik Wyspecjalizowanego Urzędu Skarbowego wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2004 r., co wynika z art. 40 pkt. 2 cytowanej na wstępie ustawy.

Na mocy art. 5a w/w ustawy o urzędach i izbach skarbowych Podatnik, który spełnia kryteria określone w niniejszej ustawie

powinien złożyć zawiadomienie o zmianie właściwości Organu Podatkowego do dnia 15 października roku poprzedzającego zmianę, zgodnie ze wzorem ustalonym Rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 23 września 2003 r. (Dz. U. Nr 175 poz. 1698) czyli w wypadku Podmiotu, który spełnił podane kryteria w 2003 r. obowiązek taki przypadał na dzień 15 października 2003 r.

Należy podkreślić, że zmiana właściwości Naczelnika Urzędu Skarbowego odbywa się ex lege, a powyżej opisane zawiadomienie ma charakter wyłącznie informacyjny. Bez znaczenia jest więc fakt, że rozporządzenie określające wzór w/w zawiadomienia weszło później niż ostateczny upływ terminu do złożenia zawiadomienia.

Nie można się zgodzić z twierdzeniem Podatnika, że obowiązek złożenia zawiadomienia o właściwości powstanie dla Spółki nie wcześniej niż w dniu 15 października 2004 r., a w konsekwencji obowiązek zmiany właściwości miejscowej Organu Podatkowego nastąpi od 2005 r.

Trzeba podkreślić, że wejście w życie przedmiotowej ustawy z dniem 1 września 2003 r. bez wyłączeń, o jakich mowa w art. 40 pkt. 2 ustawy prowadziłoby w konsekwencji do sytuacji, w której zmiana właściwości Organu Podatkowego następowałaby w trakcie roku podatkowego.

Naruszałoby to podstawowe zasady na których opiera się nasz system prawny : pewności obrotu i zasadę stabilności przepisów prawnych

Dokonując interpretacji powyższych przepisów należy odwołać się do wykładni funkcjonalnej, czyli ustalenia znaczenia przepisów zgodnie z celem jaki chciał osiągnąć ustawodawca stanowiąc przepis.

Ratio legis art.40 pkt. 2 jest wprowadzenie zmiany właściwości Organu Podatkowego od dnia 1 stycznia 2004 r., a nie w trakcie roku podatkowego.

Konkludując: .

Z dniem 1 stycznia 2004 r. właściwym Organem Podatkowym dla Spółki Jest Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj