Interpretacja Urzędu Skarbowego Łódź-Śródmieście
US II – I/423/3/04
z 23 marca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US II – I/423/3/04
Data
2004.03.23



Autor
Urząd Skarbowy Łódź-Śródmieście


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty procesowe
koszty uzyskania przychodów
odszkodowania
renta


Pytanie podatnika
Czy kwoty wypłaconego zadośćuczynienia i renty, określone w ugodzie podpisanej przed sądem oraz związane z tym koszty procesowe uważane są za koszty uzyskania przychodów?


W odpowiedzi na wniosek z 25.02.2004 r. L.dz. 71/08/2004 – działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź – Śródmieście wskazuje przepisy prawa podatkowego, które znajdują zastosowanie w rozpatrywanym przypadku:

    1. Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Takie sformułowanie przepisu oznacza, że wymienione w art. 16 ust. 1 koszty, jeśli nawet – teoretycznie – poniesione zostały w celu osiągnięcia przychodów to i tak nie mogą być uznane za takowe, jako jednoznacznie wyłączone z kosztów uzyskania przychodów. Należy także mieć na uwadze, że nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, kosztów wprawdzie nie wymienionych w art. 16 ust. 1, ale nie związanych z uzyskaniem przychodów.

Ocena, czy w konkretnym przypadku pomiędzy poniesieniem kosztu związanego z prowadzoną działalnością oraz możliwością uzyskania przychodu zachodzi związek, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy winna doprowadzić do ustalenia, czy poniesiony wydatek przyczynił się lub mógł się przyczynić do osiągnięcia przychodu.

Zatem kosztem uzyskania przychodu będą uzasadnione racjonalnie i gospodarczo nakłady i wydatki związane z działalnością podatnika, który przez ich poniesienie zmierza do osiągnięcia przychodów.

Niewątpliwie zwrot kosztów zastępstwa procesowego związanego z sądową ugodą zobowiązania zapłaty ich na rzecz powódki, skapitalizowana renta i bieżące comiesięczne renty nie są tego typu wydatkiem, który mógł się przyczynić do osiągnięcia przychodu zwłaszcza w sytuacji, gdy było to następstwem zaniedbań ze strony podatnika – jak wynika z opisanego stanu sprawy.

– W świetle art. 16 ust. 1 pkt 22 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kar umownych i odszkodowań m.in. z tytułu wad wykonanych usług, którymi – w przypadku Szpitala – jest organizowanie i udzielanie świadczeń zdrowotnych zgrupowanych w grupie ochrony zdrowia ludzkiego.

Zatem wypłaconego „zadośćuczynienia„ na rzecz powódki nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Przepisy podatkowe nie zawierają określenia "zadośćuczynienia", stąd też przyjęto jego znaczenie ze Słownika Języka Polskiego (PWN - 1995 r.) jako "moralne lub materialne odszkodowanie; wynagrodzenie za coś; rekompensata", zaś "odszkodowanie" - to "zapłata za wyrządzone szkody, za poniesione przez kogoś straty, doznane krzywdy". Oznacza to, że wydatek powyższy ma charakter sankcyjny, nie uznawany za koszt uzyskania przychodu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj