Interpretacja Izby Skarbowej w Katowicach
US PD1/415/2/04/I
z 28 stycznia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US PD1/415/2/04/I
Data
2004.01.28



Autor
Izba Skarbowa w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
hipoteka
koszty uzyskania przychodów
odsetki od pożyczki


Pytanie podatnika
Czy można zaliczyć do kosztów prowadzonej działalności gospodarczej wydatki związane z pożyczką hipoteczną tzn. odsetki, prowizje, opłaty sądowe i notarialne. Pożyczka została w całości przeznaczona na spłatę kredytu obrotowego na rachunku bieżącym zaciągniętego przez podatnika dla potrzeb działalności gospodarczej.


Zgodnie z treścią art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ww. ustawy.

Z treści art. 23 ust. 1 pkt 8 lit. a i pkt 32 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, odsetki od otrzymanych pożyczek (kredytów) wynika, iż stanowią u dłużnika koszt uzyskania przychodu:

  • w dacie ich kapitalizacji dokonanej zgodnie z warunkami umów zawieranych przez kontrahentów - odsetki skapitalizowane,
  • w dacie faktycznej zapłaty- pozostałe odsetki; podstawy do zaliczenia tych odsetek do kosztów nie daje samo ich naliczenie lub umorzenie.

Natomiast stosownie do art. 23 ust. 1 pkt 33 wyżej cyt. ustawy odsetki od kredytów i pożyczek zwiększających koszty inwestycyjne, nie mogą stanowić kosztów uzyskania przychodów w okresie realizacji tych inwestycji.

Wykładnia gramatyczna użytego przez ustawodawcę zwrotu wszelkie koszty ponoszone w celu osiągnięcia przychodu oznacza, iż podatnik ma możliwość odliczenia do celów podatkowych wszelkich kosztów, pod tym jednak warunkiem, iż wykaże ich bezpośredni związek ze źródłem przychodu, a ich poniesienie ma lub może mieć bezpośredni wpływ na wielkość osiągniętego przychodu.

Aby uznać jakiś wydatek za koszt uzyskania przychodu, muszą być spełnione dwa warunki:

  • powinien istnieć związek przyczynowo skutkowy pomiędzy wydatkiem a osiągniętym przychodem
  • wydatek nie może znajdować się na liście zawartej w art. 23 ustawy z 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. Nr. 14 z 2000 r. poz. 176 ze zm.) stanowiącej katalog wydatków i odpisów, które nie mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów.

Łączne spełnienie tych dwóch warunków pozwala dany wydatek uznać za koszt uzyskania przychodów.

Koszty obsługi pożyczki (kredytu) stanowią zapłatę za korzystanie z kapitału. Do kosztów tych należą również wydatki związane z zabezpieczeniem pożyczki (kredytu). Formą takiego zabezpieczenia może być np. hipoteka ustanowiona na nieruchomości stanowiącej własność dłużnika.

Wprawdzie wydatki związane z ustanowieniem hipoteki nie wiążą się w sposób bezpośredni z uzyskaniem przychodów z działalności gospodarczej, to jednak jej ustanowienie, jako warunek konieczny do uzyskania pożyczki na potrzeby prowadzonej działalności, mają związek z osiągnięciem przez podatnika przychodów. Ww. wydatki nie są przy tym wymienione w art. 23 ustawy jako nie stanowiące takich kosztów.

Należy jednak pamiętać, że zgodnie z przyjętą w polskim prawie (nie tylko podatkowym) zasadą, ciężar dowodu spoczywa na osobie, która z danego faktu wywodzi korzystne dla siebie skutki prawne.

Tylko ważna czynność prawna może stanowić podstawę do zaksięgowania określonego zdarzenia gospodarczego do kosztów uzyskania przychodu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj