Interpretacja Urzędu Skarbowego w Siedlcach
US-26-PD-415/22/04
z 29 marca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US-26-PD-415/22/04
Data
2004.03.29



Autor
Urząd Skarbowy w Siedlcach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
lokal mieszkalny
odliczenia od podatku
ulga budowlana


Pytanie podatnika
Czy w ramach dużej ulgi budowlanej na zakup lokalu mieszkalnego na własne cele mieszkaniowe, do której nabyłem prawo w grudniu 2001r. odliczając część kosztów budowanego przez dewelopera mieszkania, mogę odliczyć pozostałe koszty związane z pracami wykończeniowymi, które musiałem ponosić sam. Prace wykończeniowe mogły być wykonane w 2003r. przed faktycznym zasiedleniem mieszkania.


Stosownie do postanowień art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 21 listopada 2001r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne ( Dz. U. Nr 134, poz. 1509 ) w przypadku poniesienia w roku podatkowym wydatków na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, podatnikom, którzy w latach 1997-2001 nabyli prawo do odliczenia tych wydatków tj. poniesionych na cele określone w art. 27 a ust. 1 pkt 1 lit. a-f ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm. ) przysługuje prawo do kontynuacji odliczeń danej inwestycji. Do wydatków uprawniających do przedmiotowej ulgi w podatku dochodowym ustawa o podatku dochodowym, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002r. zalicza między innymi tytuły:

  1. Zakup nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy lub od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej – art. 27 a ust. 1 pkt 1 lit. d ww. ustawy,
  2. Wykończenie lokalu mieszkalnego w nowo wybudowanym budynku mieszkalnym, do dnia zasiedlenia tego lokalu – art. 27 a ust. 1 pkt 1 lit. f ustawy.

Powyższe tytuły wyspecyfikowane pod literami d i f zostały odrębnie ujęte w ustawie o podatku dochodowym.W związku z powyższym, w sytuacji, kiedy poniósł Pan w grudniu 2001r. wydatek obejmujący zaliczkę na zakup lokalu mieszkalnego w nowo wybudowanym budynku mieszkalnym w stanie surowym nabył Pan prawo do odliczania od podatku dochodowego dalszych wydatków, na kontynuację powyższej inwestycji, poniesionych od 1 stycznia 2002r. do 31 grudnia 2004r. na zasadach określonych w ustawie w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2001r. Natomiast poniesione w roku 2003 wydatki obejmujące prace wykończeniowe przedmiotowego lokalu mieszkalnego nie mogą być zaliczone do kategorii wydatków, na podstawie których następuje kontynuacja inwestycji.W omówionej wyżej sytuacji wydatki poniesione na wykończenie lokalu mogą uprawniać do skorzystania z ulgi podatkowej określonej w art. 27 a ust. 1 pkt 1 lit. g powołanej ustawy z tytułu wydatków poniesionych na remont i modernizację lokalu mieszkalnego.

Podstawowym warunkiem uprawniającym do korzystania z odliczeń od podatku dochodowego z tytułu poniesienia wydatków na remont i modernizację jest posiadanie tytułu prawnego do remontowanego lub modernizowanego lokalu mieszkalnego. Za tytuł prawny do lokalu mieszkalnego uważa się między innymi:

  1. Własność,
  2. Umowę użyczenia,
  3. Umowę najmu lub dzierżawy,
  4. Inny stosunek zobowiązaniowy, z którego wynika prawo podatnika do korzystania z lokalu mieszkalnego.

Z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego wynika, iż wiąże Pana umowa przedwstępna z inwestorem o wybudowanie lokalu mieszkalnego. Jeżeli powyższa umowa zawiera klauzulę, iż inwestor zobowiązuje się udostępnić użytkownikowi mieszkanie bezpośrednio po jego wybudowaniu, a przed ustanowieniem odrębnej własności lokalu – to umowa ta stanowi tytuł prawny, o którym mowa w ustawie o podatku dochodowym. Ponadto, gdy umowa o budowę lokalu mieszkalnego nie przewiduje oddania lokatorowi mieszkania przed ustanowieniem na jego rzecz odrębnej własności, natomiast do przekazania ( udostępnienia ) lokalu mieszkalnego dochodzi na podstawie innej umowy zobowiązującej przyszłego użytkownika do między innymi: ponoszenia kosztów eksploatacji związanych z użytkowaniem lokalu, to należy uznać, ze w takim przypadku podatnik również posiada tytuł prawny do zajmowanego lokalu tj. np. protokół przekazania lokalu, protokół przekazania kluczy do mieszkania.

Podsumowując należy stwierdzić, iż w sytuacji, gdy umowa zawarta pomiędzy wykonawcą, a przyszłym użytkownikiem nie zawiera zapisu dotyczącego udostępnienia lokalu mieszkalnego bezpośrednio po jego wybudowaniu, a przed ustanowieniem odrębnej własności lokalu lub nie posiada Pan innej umowy zobowiązującej, z której wynika prawo do korzystania z lokalu mieszkalnego nie przysługuje prawo do dokonania odliczeń z tytułu wydatków związanych z remontem lub modernizacją lokalu mieszkalnego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj