Interpretacja Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie
IA415/2/04
z 5 kwietnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
IA415/2/04
Data
2004.04.05



Autor
Urząd Skarbowy Łódź-Polesie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku


Słowa kluczowe
małżonek
odliczenia od podatku
opodatkowanie łączne małżonków
podatek dochodowy od osób fizycznych
podatek liniowy
sprzedaż
sprzedaż majątku
środek trwały
ulga remontowa


Pytanie podatnika
Czy dochód z odpłatnego zbycia składników majątku trwałego podlega opodatkowaniu liniowym podatkiem dochodowym i czy w takiej sytuacji możliwe jest opodatkowanie wspólne z małżonkiem oraz skorzystanie z odliczenia od podatku z tytułu ulgi remontowej ?


W odpowiedzi na Pana zapytanie z dnia 20.01.2004 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź – Polesie działając na podstawie art. 14a § 1 i § 3 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) informuje:

W roku 2004 z opłacania podatku dochodowego od osób fizycznych wg stawki 19 % - zgodnie z art. 30c ust. 1 znowelizowanej ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) mogą skorzystać jedynie podatnicy osiągający przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej, określone w art. 10 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy.
Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 1 lit.a wyżej cyt. ustawy o podatku dochodowym przychodami z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą (...) składników majątku będących:

  • środkami trwałymi,
  • składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa , ustalona zgodnie z art. 22g, nie przekracza 1.500,00 zł.,
  • wartościami materialnymi i prawnymi?

ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym także przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wym. w lit. b, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie nieujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem ust. 2c; przy określeniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.
Dochodem z odpłatnego zbycia składników majątku, o którym mowa w art. 14 ust 2 pkt 1, wykorzystywanych na potrzeby działalności gospodarczej (...) jest przychód z odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 lit. b ), a w pozostałych przypadkach dochodem lub stratą jest różnica między przychodem z odpłatnego zbycia a:

  1. wartością początkową wykazaną w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem pkt 2, powiększona o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22 h ust. 1 pkt 1, dokonanych od tych środków i wartości lub
  2. wartością wynikającą z dokumentu stwierdzającego nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie, którego wartość początkową dla celów dokonywania odpisów amortyzacyjnych ustalono zgodnie z art. 22g ust. 10, powiększona o sumę odpisów amortyzacyjnych , o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od tego prawa lub udziału w takim prawie, zgodnie z art. 24 ust. 2 wyżej cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


Zatem w opisanym przez Pana stanie faktycznym przysługuje Panu prawo skorzystania z opodatkowania dochodu 19 procentowym podatkiem liniowym, o którym mowa w art. 30c wyżej cyt. ustawy o podatku dochodowym.
Przepis art. 6 ust. 8 cyt. wyżej ustawy o podatku dochodowym stanowi, iż „sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2 i 4 nie ma zastosowania w sytuacji, gdy chociażby do jednego z małżonków (...) mają zastosowanie przepisy art. 30c (...)” co oznacza, że w przypadku skorzystania przez Pana w roku podatkowym z opodatkowania dochodu z działalności gospodarczej 19 procentowym podatkiem, nie jest możliwe opodatkowanie dochodów uzyskanych w tymże roku wspólnie z małżonką.
Jednakże w przypadku rezygnacji przez Pana w roku 2005 z opodatkowania na zasadach określonych w art. 30c ww. ustawy o podatku dochodowym, będzie Pan mógł skorzystać ze wspólnego opodatkowania dochodów przysługującego małżonkom (po spełnieniu warunków określonych w art. 6 ustawy o podatku dochodowym).
Ponadto korzystający z opodatkowania liniowym 19 procentowym podatkiem dochodu osiąganego z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych tracą na podstawie art. 20 w związku z art. 12 ustawy z dnia 12.11.2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowego od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1956) prawo do dokonywania odliczeń od tak wyliczonego podatku z tytułu ulgi remontowej (w tym prawo do odliczenia w latach następnych kwot nie znajdujących pokrycia w podatku za 2003 r.).
Jednakże w przypadku uzyskania w tym samym roku podatkowym dochodów z innych źródeł (np. wynagrodzenia, renty, emerytury) opodatkowanych wg skali podatkowej zgodnie z art. 27 wyżej cyt. ustawy z dnia 26.07.1991 r. będzie Panu przysługiwało prawo do skorzystania z powyższego odliczenia od podatku wyliczonego od takiego dochodu, pod warunkiem złożenia odrębnego zeznania podatkowego, obejmującego tylko te dochody.
Dodatkowo informuję, że dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, opodatkowanych liniowym 19 procentowym podatkiem, nie łączy się z dochodami opodatkowanymi wg skali oraz z dochodami kapitałowymi, zgodnie z art. 30c ust. 6 cyt. ustawy z dnia 26.07.1991 r.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj