Interpretacja Urzędu Skarbowego w Kluczborku
PDF-III-415/8/03
z 7 listopada 2003 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PDF-III-415/8/03
Data
2003.11.07



Autor
Urząd Skarbowy w Kluczborku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
opodatkowanie dochodów
podatek dochodowy od osób fizycznych
służby mundurowe
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Dotyczy zwolnienia z obowiązku potrącania podatku dochodowego od osób fizycznych od wypłaty poborowemu odbywającemu zastępczą służbę wojskową dodatków za pracę w warunkach szkodliwych lub uciążliwych oraz za pracę w porze nocnej.


Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kluczborku w związku z zapytaniem jednostki z dnia 14.10.2003 r. uzupełnionym pismem z dnia 27.10.2003 r. udziela pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczącego wypłaty poborowemu odbywającemu zastępczą służbę wojskową dodatków za pracę w warunkach szkodliwych lub uciążliwych oraz za pracę w porze nocnej.

Z przedstawionego w piśmie z dnia 14 października 2003 r. oraz z dnia 27.10.2003 r. stanu faktycznego wynika, że na podstawie umowy zawartej przez jednostkę z Wojewódzkim Urzędem Pracy, poborowy skierowany na okres 21 miesięcy odbywa zastępczą służbę wojskową. Zakład nie jest związany z poborowym stosunkiem pracy.

Na podstawie art. 193 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. (Dz. U. Nr 21, poz. 205 ze zm.) o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej oraz rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 23 kwietnia 2002 r. w sprawie służby zastępczej (Dz. U. 62 poz. 562), Zakład wypłaca poborowemu przysługujące mu świadczenia, które na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 15 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) są wolne od podatku.

W skład wynagrodzeń wypłacanych poborowemu wchodzą między innymi dodatki za pracę w warunkach szkodliwych lub uciążliwych oraz dodatkowe wynagrodzenie za pracę w porze nocnej wypłacane na zasadach stosowanych wobec pracowników wykonujących taką samą pracę w Zakładzie.

Zdaniem jednostki, wszelkie świadczenia wypłacane poborowemu odbywającemu zastępczą służbę wojskową, na podstawie ww. ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej oraz rozporządzenia w sprawie służby zastępczej, zwolnione są z obowiązku potrącania podatku dochodowego od osób fizycznych w oparciu o art. 21 ust. 1 pkt. 15 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.).

W odpowiedzi na ww. zapytania Naczelnik Urzędu Skarbowego wyjaśnia:

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 15 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) wolne od podatku dochodowego są:
- świadczenia otrzymywane z tytułu odbywania niezawodowej służby wojskowej lub jej form zastępczych i równorzędnych, z wyjątkiem służby okresowej lub nadterminowej.

Natomiast warunki, tryb przyznawania oraz wysokość świadczeń wypłacanych poborowym regulują przepisy:
- art. 193 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2002 r. Nr 21, poz. 205 ze zm.)
- Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 23 kwietnia 2002 r. w sprawie służby zastępczej (Dz. U. Nr 62, poz. 562).
- Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 6 lipca 1999 r. w sprawie wysokości równoważników pieniężnych za wyżywienie i ubranie oraz świadczenia pieniężnego wypłacanego poborowym odbywającym służbę zastępczą (Dz. U. Nr 61, poz. 668 z późn. zm.).

Zgodnie z cytowanymi wyżej przepisami, wymienione w zapytaniu świadczenia wypłacane poborowemu odbywającemu służbę zastępczą, dotyczące wypłaty dodatków za pracę w warunkach szkodliwych lub uciążliwych oraz dodatkowych wynagrodzeń za pracę w porze nocnej, wypłacane na zasadach stosowanych wobec pracowników wykonujących taką samą pracę w zakładzie, korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 15 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jednocześnie stwierdza się, że wyrażone w piśmie stanowisko jednostki jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj