Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie
I US VII/423/1/04
z 10 lutego 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
I US VII/423/1/04
Data
2004.02.10



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Rzeszowie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
aport
informacja dla podatnika
odpisy amortyzacyjne
przedsiębiorstwa
środek trwały
wartość początkowa środka trwałego
wkłady niepieniężne
wniesienie środka trwałego do spółki
zorganizowana część przedsiębiorstwa


Pytanie podatnika
uzupełnić


W odpowiedzi na pismo FHU „D.” sp. z o.o. z dnia 10.01.2004 r. (znak: Dż/21/04, data wpływu 22.01.2004), Naczelnik Pierwszego Urzędu, Skarbowego w Rzeszowie, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), uprzejmie wyjaśnia:

Z dokumentów, tj. aktu notarialnego rep. A Nr 3971/03 będącego w posiadaniu tut. organu podatkowego wynika, iż w dniu 1.08.2003 r. pan Jacek R. i pani Grażyna R. zawiązali spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością o nazwie Firma Handlowo-Usługowa „D.” G. J. R. sp. z o.o. z siedzibą w B. pokrywając udziały w kapitale zakładowym wniesionym aportem niepieniężnym w postaci prowadzonego na własny rachunek pod firmą H. „D.” Jacek R. przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 551 kodeksu cywilnego, tj. zespół składników materialnych i niematerialnych.

Ustawa z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) w art. 16g ust. 10 przewiduje szczególny tryb ustalania wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wchodzących w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa wnoszonej jako wkład niepieniężny do spółki kapitałowej. Zgodnie z treścią tego przepisu, w wypadku wniesienia w postaci wkładu niepieniężnego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części łączną wartość początkową nabytych środków trwałych oraz wartości niematerialnych stanowi:

  • w przypadku wystąpienia dodatniej wartości firmy (tj. w sytuacji, gdy zgodnie z art. 16g ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych różnica między nominalną wartością wydanych akcji lub udziałów w zamian za wkład niepieniężny a wartością rynkową składników majątkowych wniesionych do spółki jako zorganizowana część przedsiębiorstwa z dnia wniesienia do spółki jest dodatnia) - suma ich wartości rynkowej,
  • w przypadku niewystąpienia dodatniej wartości firmy (ustalonej zgodnie z art. 16 g ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych), a taka sytuacja występuje w waszej spółce, co wynika z pisma - różnica między nominalną wartością wydanych akcji lub udziałów, a wartością składników majątkowych niebędących środkami trwałymi ani wartościami niematerialnymi i prawnymi.

W związku z tym, iż amortyzacji podlegają poszczególne środki trwałe i wartości niematerialne i prawne, ich łączną wartość początkową wyliczoną wg wyżej podanych zasad należy rozdzielić, przypisując każdemu z tych środków określoną część ww. wartości łącznej. W przypadku wystąpienia dodatniej wartości firmy wartość początkową będzie zatem stanowiła wartość rynkowa poszczególnych środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych. Natomiast w sytuacji przeciwnej (czyli jeżeli nie występuje dodatnia wartość firmy), łączną wartość początkową należy rozdzielić na poszczególne składniki wg takiej proporcji, w jakiej wartość rynkowa danego środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej pozostaje w łącznej wartości rynkowej tych środków i wartości.

Ponadto należy stwierdzić, iż wniesiony do spółki zespół składników materialnych i niematerialnych podlega amortyzacji zgodnie z przepisami art. 16a - 16m przedmiotowej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Odpisy amortyzacyjne z kolei - dokonywane zgodnie z powołanymi wyżej przepisami - mogą stanowić koszt uzyskania przychodów na podstawie art. 15 ust 1 i 6.

Tutejszy organ podatkowy nie ustosunkował się do ujęcia w rachunku bilansowym ujemnej wartości firmy i jej rozliczenia, bowiem zgodnie z art. 14a § 1 ordynacji podatkowej organ podatkowy ma obowiązek udzielić pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego. Zagadnienia wynikające z ustawy z dnia 29.09.1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2002 r. Nr 76, poz. 964 ze zm.) wykraczają poza zakres prawa podatkowego.

Powyższe stanowisko przedstawiono w oparciu o aktualne przepisy prawa podatkowego, jak również w oparciu o stan faktyczny przedstawiony przez spółkę.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj