Interpretacja Urzędu Skarbowego w Białej Podlaskiej
PP/443-6/04
z 2 kwietnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-6/04
Data
2004.04.02



Autor
Urząd Skarbowy w Białej Podlaskiej


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Zwrot różnicy podatku


Słowa kluczowe
zwrot bezpośredni


Pytanie podatnika
Spółka jest podatnikiem podatku od towarów i usług, prowadzi działalność gospodarczą polegającą w dużej mierze na eksporcie mebli do krajów WNP. Posiadając uprawnienie do zastosowania stawki podatku od towarów i usług w wysokości 0%, korzystamy ze zwrotów bezpośrednich nadwyżki podatku naliczonego nad należnym. Niejednokrotnie ubiegamy się o zwrot różnicy podatku w ciągu 25 dni od dnia złożenia deklaracji dla podatku od towarów i usług VAT-7. Jaką datę należy przyjąć za początek biegu terminu 25 dni w przypadku nadania rozliczenia - deklaracji VAT-7 w placówce pocztowej ( art. 12 §6 pkt 2 ustawy - Ordynacja podatkowa)?.


Zgodnie z art. 21 ust. 6a ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym na wniosek podatnika urząd skarbowy jest obowiązany zwrócić różnicę podatku w ciągu 25 dni od dnia złożenia rozliczenia, przy dochowaniu przez podatnika warunków określonych w pkt 1 i 2 tego przepisu. Sformułowanie użyte w tym przepisie „... od dnia złożenia rozliczenia...” oznacza, że bieg 25 dniowego terminu, o którym mowa w art. 21 ust. 6a ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym należy liczyć od dnia, w którym organ podatkowy otrzymał odpowiednie rozliczenie - deklarację. Organ podatkowy może bowiem odejmować określone działania dopiero wówczas, kiedy uzyska informację o wystąpieniu warunków do ich podjęcia.
Natomiast przepis art. 12 § 6 pkt 2 ustawy 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa stanowiący, że termin uważa się za zachowany, jeżeli przed jego upływem pismo zostało nadane m.in. w polskiej placówce pocztowej jest właściwy jedynie w kwestii zachowania terminu dla określonych czynności podatnika. Odnosi się on do stron lub innych uczestników postępowania i ma w stosunku do nich charakter ochronny. Nie wiąże on organu podatkowego, gdyż terminy jego działań wynikają z przepisów szczególnych art. 21 ust. 6a ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj