Interpretacja Urzędu Skarbowego w Nysie
PP/443-08/BO/04
z 5 kwietnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-08/BO/04
Data
2004.04.05



Autor
Urząd Skarbowy w Nysie


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Wystawianie dokumentów sprzedaży


Słowa kluczowe
jednostka miary
podatek od towarów i usług
Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług (PKWiU)


Pytanie podatnika
Czy można stosować na fakturach VAT jako jednostkę miary kod cyfrowy?


Pismem z dnia 10 marca 2004 r. Ldz. NZS/WA/04/758/04 uzupełnionym pismem z dnia 19 marca 2004 r. Ldz. NZS/WA/06/851/04, Spółka zwróciła się do tut. organu podatkowego z zapytaniem w sprawie możliwości stosowania na fakturach VAT jako jednostki miary jej kod cyfrowy, zgodnie z przyjętym do SWW, np. dla sztuki kod 20 a dla kilograma kod 33.

Stan faktyczny:
W Spółce funkcjonuje zintegrowany system zarządzania z którego emitowane są faktury VAT. Wdrażając przed laty system przyjęto oznaczenie jednostki miar w postaci cyfrowej, zgodnej z obowiązującym wówczas SWW, np. dla sztuk kod cyfrowy 20, dla kilograma kod 33 a dla tony kod 34. Ponieważ zmiana oznaczenia jednostki miar w systemie wymaga odpłatnej modyfikacji systemu dlatego Spółka nie chciałaby jej realizować jeżeli nie jest to konieczne.

Stanowisko podatnika:
Podatnik wyraża stanowisko, iż faktura powinna zawierać między innymi jednostkę miary. Od 2003 roku SWW zostało zastąpione PKWiU, w którym nie występują oznaczenia miar w postaci kodu cyfrowego dlatego należy stosować symbole literowe, które jednak mają charakter pomocniczy, orientacyjny.

Po przeanalizowaniu treści zapytania oraz przedstawionego stanu faktycznego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nysie stwierdza co następuje:

Zgodnie z § 35 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U Nr 27, poz.268 ze zm.), faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży powinna zawierać min. jednostkę miary. W okresie obowiązywania Systematycznego Wykazu Wyrobów przyjęto oznaczenia literowe i cyfrowe jednostek miar określone w Wykazie Jednostek Miar Obowiązującej W Statystyce Państwowej - Załącznik do Zarządzeniem Nr 32 Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 9.VII.90 r., w sprawie jednostek miar stosowanych w statystyce państwowej. Na tej podstawie podatnicy mieli prawo stosować jednostki miary cyfrowe lub literowe do 30 grudnia 2002 r. – zgodnie z art. 54 ust. 4 ustawy z 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.), który stanowi, iż do celów podatku od towarów i usług w okresie do 31 grudnia 2002 r., stosuje się klasyfikacje statystyczne obowiązujące przed dniem 1 lipca 1997 r..

Na podstawie ustawy z 4 grudnia 2002 r. zmieniającą od 1 stycznia 2003 r. ustawę o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, ustawę o oznaczaniu wyrobów znakami skarbowymi akcyzy oraz ustawę Kodeks karny skarbowy (Dz. U Nr 213, poz. 1803), wprowadzono do stosowania na gruncie podatku od towarów i usług Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług (PKWiU). W obecnie obowiązującym rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług PKWiU (Dz. U Nr 42, poz.264 ze zm.) w Wykazie Jednostek Miar Ustalonych Dla Stosowania W PKWiU, przyjęto wyłącznie oznaczenie literowe, i tak np. dla sztuki – symbol szt., kilograma – kg, tony – t.

Wprawdzie zamieszczanie w PKWiU jednostek miar ma charakter pomocniczy i orientacyjny to jednak tylko w praktyce statystycznej oraz ewidencyjnej stosowane mogą być również inne jednostki miar, jeśli jest to uzasadnione potrzebami statystyki lub jednostek gospodarczych.Natomiast dla celów podatku od towarów i usług podatnicy zobowiązani są stosować obowiązującą klasyfikację wydaną na podstawie przepisów o statystyce publicznej – zgodnie z art. 4 pkt. 1 i 2 lit. a cyt. ustawy z 8.I.93 r. o podatku od towarów i usług.

Powyższe oznacza, że w wystawionych fakturach VAT Spółka winna stosować obowiązujące jednostki miar określone w cyt. rozp. Min. Fin. z 18.III.97 r.- Wykazie Jednostek Miar Ustalonych Dla Stosowania W PKWiU, tj. w postaci oznaczenia literowego. np. dla sztuki – symbol szt., kilograma – kg, tony – t.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj