Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Ursynów
US38/443/31/2003/AF
z 31 grudnia 2003 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US38/443/31/2003/AF
Data
2003.12.31



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Ursynów


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Obniżenie podatku należnego


Słowa kluczowe
obniżenie podatku należnego
prawo do odliczenia
utrata towarów


Pytanie podatnika
Zakupiony przez podatnika towar nie dotarł do magazynu Spółki. Czy w przedmiotowej sytuacji Strona ma prawo do odliczenia podatku naliczonego?


Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926, z późn. zm.) w odpowiedzi na pismo z dnia 25 listopada 2003r. (data wpływu 25 listopada 2003r.; opłata skarbowa uiszczona w dniu 25 listopada 2003r.) w sprawie zakresu stosowania przepisów podatkowych dotyczących podatku od towarów i usług Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa-Ursynów informuje co następuje:

Zgodnie z art. 19 ust. 3 ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 z późn. zm.) obniżenie kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów związanych ze sprzedażą opodatkowaną następuje nie wcześniej niż w rozliczeniu za miesiąc, w którym podatnika otrzymał fakturę albo dokument celny, i nie później niż w rozliczeniu za miesiąc następny, jednakże zgodnie z art. 19 ust. 3a w/w ustawy obniżenie kwoty podatku należnego nie może nastąpić wcześniej niż w miesiącu otrzymania przez nabywcę towaru lub wykonania usługi.

W przedstawionym przez Stronę stanie faktycznym obok dostawcy towaru i odbiorcy towaru czyli Strony występuje dodatkowo trzecia osoba czyli przewoźnik, któremu oddano towar do przewozu. Z pisma Spółki wynika, iż staje się on właścicielem zakupionych towarów z chwilą wydania ich przez dostawcę. Wydanie towaru ma miejsce przez oddanie go do przewozu przewoźnikowi.

W dniu 17.05.2003r. Spółka zakupiła partię towaru, co zostało potwierdzone fakturą VAT, jednak nie dotarł on do podatnika, gdyż samochód przewożący towar zaginął.

W związku z powyższym zdaniem Spółki nie miła ona prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego zawartego w fakturze Vat dokumentującej nabycie towaru, gdyż nie został spełniony konieczny warunek wynikający z art . 19 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, czyli otrzymanie przez nabywcę towaru.

Stosownie do treści art. 19 ust. 3a w/w ustawy nabywca musi otrzymać towar, by móc skorzystać z prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktury VAT dokumentującej zakup towaru.

W tym przypadku z otrzymanie towaru przez nabywcę, czyli Spółkę należy uznać fizyczne posiadanie go przez podatnika we własnym magazynie lub miejscu dostawy oznaczonym w umowie przewozu, gdzie nabywca ma możliwość korzystania z nabytego towaru jako właściciel.

Jak wynik z pisma Spółki fizyczne posiadanie nabytego towaru nie miało miejsc, ponieważ zakupiony towar nie dotarł do magazynu podatnika. W tej sytuacji obecność trzeciego podmiotu, czyli przewoźnika powoduje, iż ryzyko utraty towaru obciąża przewoźnika, ponieważ z chwilą wydania towaru na przewoźnik przechodzą korzyści i ciężary związane z towarem orz m.in. ryzyko utraty rzeczy. Odpowiedzialność przewoźnika w tym przypadku za utracony towar obejmuje wartość brutto faktury (z uwzględnieniem podatku), gdyż Spółka nie miał praw do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktury VAT dokumentującej nabycie przedmiotowego towaru.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj