Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna
I/415-18/04
z 31 marca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
I/415-18/04
Data
2004.03.31



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Górna


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
dowód
dowód księgowy
koszt
koszty uzyskania przychodów
paliwo
paragony
podatek
podatek dochodowy
podatek dochodowy od osób fizycznych


Pytanie podatnika
Czy paragon fiskalny dotyczący zakupu paliwa poza granicami kraju jest dowodem księgowym upoważniającym do ujęcia go w księgach rachunkowych oraz czy ww. dokument jest podstawą do zaliczenia wydatku do kosztów uzyskania przychodów?


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna, w związku z pismem z dnia 01.03.2004 r., adresowanym do Izby Skarbowej w Łodzi i przekazanym do tutejszego organu podatkowego w dniu 05.03.2004 r. oraz pismem z dnia 09.03.2004 r. (data wpływu 10.03.2004 r.) w sprawie uznania paragonu za dowód księgowy dokumentujący zakup paliwa do samochodu ciężarowego za granicą, po stwierdzeniu, że zapytanie dotyczy indywidualnej sprawy podatnika, w której nie jest prowadzone postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, działając na podstawie przepisów art. 14a § 1 i § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), zgodnie z którymi urząd skarbowy ma obowiązek udzielić pisemnej odpowiedzi o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, wyjaśnia, co następuje.

Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego prowadzi Pan pozarolniczą działalność gospodarczą w spółce jawnej, zdarzenia gospodarcze ewidencjonowane są w księgach rachunkowych. W związku z wyjazdami zagranicznymi dokonywane są zakupy paliwa do samochodu ciężarowego, dokumentowane paragonami fiskalnymi.

Zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 22 ust. 1 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Z powyższej regulacji wynika, iż aby koszt stanowił koszty uzyskania przychodów powinny być spełnione następujące przesłanki:

  • koszt został przez podatnika poniesiony,
  • poniesienie kosztu ma służyć osiągnięciu przychodu,
  • koszt nie jest wymieniony w przepisach art. 23 cytowanej wyżej ustawy, enumeratywnie określających wydatki, których nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.


Natomiast zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 20 ust. 2 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz.U. Nr 76, poz. 694 ze zm.) podstawą zapisów w księgach rachunkowych są dowody księgowe stwierdzające dokonanie operacji gospodarczej, zwane „dowodami źródłowymi”, w tym m.in. dowody źródłowe zewnętrzne obce – otrzymane od kontrahentów. W myśl przepisów art. 22 ust. 1 cytowanej ustawy o rachunkowości, dowody księgowe powinny być rzetelne, to jest zgodne z rzeczywistym przebiegiem operacji gospodarczej, którą dokumentują, kompletne, zawierające co najmniej dane określone w art. 21 ustawy oraz wolne od błędów rachunkowych. Zgodnie z art. 21 ust. 1 powołanej ustawy o rachunkowości dowód księgowy powinien zawierać co najmniej:

  • określenie rodzaju dowodu i jego numeru identyfikacyjnego,
  • określenie stron (nazwy, adresy) dokonujących operacji gospodarczej,
  • opis operacji oraz jej wartość, jeżeli to możliwe, określoną także w jednostkach naturalnych,
  • datę dokonania operacji, a gdy dowód został sporządzony pod inną datą – także datę sporządzenia dowodu,
  • podpis wystawcy dowodu oraz osoby, której wydano lub od której przyjęto składniki majątkowe,
  • stwierdzenie sprawdzenia i zakwalifikowania dowodu do ujęcia w księgach rachunkowych przez wskazanie miesiąca oraz sposobu ujęcia dowodu w księgach rachunkowych (dekretacja), podpis osoby odpowiedzialnej za te wskazania.


Jeżeli paragony potwierdzające zakup za granicą paliwa (o ile jednostka uzasadni brak obowiązującej przy tego rodzaju zakupach faktury lub rachunku) zostaną uzupełnione o brakujące dane wymagane przez przepisy art. 21 ust. 1 cytowanej ustawy o rachunkowości, tak aby zostały spełnione wymogi rzetelności dowodu księgowego, paragony te mogą stanowić podstawę dokonania zapisów w księgach i zaliczenia wydatku do kosztów uzyskania przychodów.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj