Interpretacja Urzędu Skarbowego w Elblągu
PD2/415-49/03
z 30 grudnia 2003 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD2/415-49/03
Data
2003.12.30



Autor
Urząd Skarbowy w Elblągu


Temat
Ordynacja podatkowa --> Organy podatkowe i ich właściwość --> Właściwość organów podatkowych


Słowa kluczowe
właściwość miejscowa


Pytanie podatnika
- Strona zwróciła się z zapytaniem który organ podatkowy jest właściwy dla rozliczenia podatku dochodowego przy prowadzonej przez spółkę jawną działalności gospodarczej?


Pismem z dnia 15.12.2003 r. spółka jawna z siedzibą w Elblągu zwróciła się z prośbą o zajęcie stanowiska w następującej sprawie.

Spółka L. jest spółką jawną liczącą dwóch wspólników uczestniczących po połowie w zyskach i stratach spółki.
Zgodnie z art. 15 pkt 1 lit. j ustawy o urzędach i izbach skarbowych z dnia 27.06.2003 r. Dz. U. nr 137 wobec osiągnięcia przez spółkę w ostatnim roku podatkowym przychodu netto, w rozumieniu przepisów o rachunkowości, przekraczającej 5 mln EURO z dniem 01 stycznia 2004 r. nastąpić winna zmiana organu podatkowego. Jednocześnie zgodnie z § 4 pkt 3 rozp. Ministra Finansów w sprawie właściwości organów podatkowych, w przypadku spółki nie mającej osobowości prawnej, właściwym miejscowo organem jest organ podatkowy ze względu na adres siedziby spółki.

W związku z powyższym Strona zwróciła się z zapytaniem który organ podatkowy jest właściwy dla rozliczenia podatku dochodowego przy prowadzonej przez spółkę jawną działalności gospodarczej?

Zdaniem Strony w oparciu o art. 15 pkt 2 do spółki zastosowanie będzie mieć nadal rozp. Ministra Finansów określające, iż właściwym organem podatkowym jest Urząd Skarbowy w Elblągu.

Zgodnie z art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacji Podatkowej (Dz. U. nr 137, poz. 926 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego na pisemne zapytanie podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W związku z powyższym Naczelnik Urzędu Skarbowego w Elblągu wyjaśnia, iż w myśl art. 15 pkt 1 lit. j ustawy z dnia 27 czerwca 2003 r. o utworzeniu Wojewódzkich Kolegiów Skarbowych oraz o zmianie niektórych ustaw regulujących zadania i kompetencje organów oraz organizację jednostek organizacyjnych podległych ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych (Dz. U. nr 137, poz. 1302) dodano w art. 5 ustawy z dnia 21 czerwca 1996 r. o urzędach i izbach skarbowych (Dz. U. nr 106 poz. 489 ze zm.) ust. 9a- 9c. Zgodnie z art. 5 ust. 9b pkt 7 lit a) tej ustawy wyznaczenie terytorialnego zasięgu działania określonego urzędu skarbowego zgodnie z ust. 9a następuje w przepisach określonych na podstawie ust. 9c i może dotyczyć w szczególności osób prawnych lub jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, które w ostatnim roku podatkowym osiągnęły przychód netto, w rozumieniu przepisów o rachunkowości, ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług o równowartości co najmniej 5 mln euro według kursu średniego ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na koniec roku podatkowego.

Przepis ten dotyczy osób prawnych i jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej osiągających przychody dla celów opodatkowania podatkiem dochodowym. Spółka jawna nie osiąga przychodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Podatnikami tego podatku są poszczególni wspólnicy. Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, iż spółki jawne nie będą podlegały właściwości Naczelnika wyspecjalizowanego urzędu skarbowego w zakresie rozliczeń jakiegokolwiek podatku. Tak więc właściwym dla Strony pozostaje Naczelnik Urzędu Skarbowego w Elblągu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj