Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
US72/ROP3/421-28/AK/04
z 24 lutego 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US72/ROP3/421-28/AK/04
Data
2004.02.24



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
rezerwy bankowe


Pytanie podatnika
Bank zwraca się z prośbą o potwierdzenie stanowiska, że wartość odpisu z tytułu rezerwy na ryzyko ogólne, dokonanego w grudniu 2003 r. w wysokości określonej zgodnie z zasadami wskazanymi w przepisach Prawa bankowego, w całości stanowi koszt uzyskania przychodów.


W odpowiedzi na pismo z dnia 26.01.2004 r. nr DRP-2-216-222/04/UL Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr. 137, poz. 926 ze zm.) informuje, że:

Zgodnie z art. 15 ust 1 h ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 Nr 54, poz. 654 ze zm.) w bankach kosztem uzyskania przychodów jest także rezerwa na ryzyko ogólne tworzona w roku podatkowym zgodnie z art. 130 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe (Dz. U. z 2002 nr 72, poz. 1208 i nr 153 poz. 1271).

Rezerwa na ryzyko ogólne jest instytucją prawa bankowego. Jej utworzenie, sposób i terminy dokonywania odpisów oraz rozwiązanie w całości regulują przepisy powołanej ustawy.

W myśl art. 130 banki mogą tworzyć w ciężar kosztów rezerwę na ryzyko ogólne, służącą pokryciu ryzyk związanych z prowadzeniem działalności bankowej. Banki tworzą i wykorzystują tę rezerwę na podstawie dokonywanej oceny tego ryzyka, uwzględniającej w szczególności wielkość należności oraz udzielonych zobowiązań pozabilansowych nie objętych rezerwami celowymi, utworzonymi zgodnie z odrębnymi przepisami.

Wysokość corocznego odpisu na rezerwę na ryzyko ogólne wynosi maksymalnie 1,5% ustalonej na koniec poszczególnych kwartałów roku obrotowego średniej kwoty nie spłaconych kredytów i pożyczek pieniężnych, pomniejszonej o kwotę kredytów i pożyczek pieniężnych, na które bank zgodnie z odrębnymi przepisami utworzył rezerwy celowe w wysokości 100% tych kredytów i pożyczek.

Kwota odpisu nie może być jednak wyższa niż kwota odpisu dokonywanego w tymże roku z zysku za rok poprzedni na fundusz ryzyka ogólnego, o którym mowa w art. 127 ust. 2 ustawy Prawo bankowe. Zgodnie z art. 130 ust. 2 powołanej ustawy odpisu dokonuje się w pierwszym miesiącu następującym po każdym kwartale.

Z treści przepisów prawa podatkowego w sposób jednoznaczny wynika, iż jedynym warunkiem od spełnienia którego zależy możliwość zaliczenia rezerwy na ryzyko ogólne do kosztów uzyskania przychodu jest utworzenie rezerwy zgodnie z wymogami zawartymi w powołanym art. 130 Prawa bankowego.

Organ podatkowy podziela stanowisko Spółki w przedmiotowej sprawie i stwierdza, iż:

w sytuacji w której Spółka tworzy rezerwę na ryzyko ogólne z zachowaniem wymogów określonych w ustawie Prawo bankowe, wartość odpisu z tytułu tej rezerwy dla celów podatku dochodowego od osób prawnych w całości stanowi koszt uzyskania przychodu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj