Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
US72/ROP3/ 423 -1 / 04 /MG
z 9 lutego 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US72/ROP3/ 423 -1 / 04 /MG
Data
2004.02.09



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
amortyzacja
import usług
koszty uzyskania przychodów
podatek należny


Pytanie podatnika
"czy podatek należny z tytułu importu usług stanowi koszt uzyskania przychodu na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 46 lit. b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, czy też powiększa wartość początkową wartości niematerialnej i prawnej i staje się kosztem uzyskania przychodów poprzez dokonywane odpisy amortyzacyjne."?


Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie w odpowiedzi na wniosek strony, z dnia 22.12.2003 r. wyjaśnia na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm. ) co następuje :

Bank postawił pytanie czy podatek należny z tytułu importu usług stanowi koszt uzyskania przychodu na podstawie art. 16 ust. 1 pkt. 46 lit. b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, czy też powiększa wartość początkową wartości niematerialnej i prawnej i staje się kosztem uzyskania przychodów poprzez dokonywane odpisy amortyzacyjne.

Bank nabywa w ramach prowadzonej działalności usługi, które są związane z powstaniem nowych wartości niematerialnych i prawnych. Bank w/w u sługi traktuje jako import usług ponieważ są świadczone na terytorium Polski,a ich usługodawcami są podmioty zagraniczne.

Zgodnie z art. 19 ust. 2a pkt. 2a i b ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym ( Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm. ) kwotę podatku naliczonego stanowi również kwota podatku należnego od importu usług z wyjątkiem podatku od usług związanych ze sprzedażą zwolnioną od podatku oraz usług związanych z czynnościami nie wymienionymi w art. 2 – nie podlegającymi opodatkowaniu podatkiem VAT.

Nabywane przez Bank usługi związane są z działalnością zwolnioną z opodatkowania podatkiem VAT, dlatego też Bank nie deklaruje podatku naliczonego, a jedynie wykazuje podatek należny z tytułu importu usług.

Biorąc pod uwagę, że w/w podatek należny od importu usług nie stanowi podatku naliczonego potwierdzam stanowisko Banku, iż:

podatek należny z tytułu importu usług zgodnie z zasadami art. 16 ust. 1 pkt. 46 lit. b ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych ( Dz. U. z 2000 r. 54, poz. 654 ze zm. ) jest kosztem uzyskania przychodów.

Jednocześnie Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie informuje, że w związku z powyższym, iż należny podatek od importu usług nie jest podatkiem naliczonym – to zgodnie z zasadami art. 16 g ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie może on zwiększać wartości początkowej wartości niematerialnej i prawnej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj