Interpretacja Izby Skarbowej w Rzeszowie Ośrodek Zamiejscowy w Krośnie
IS.IX/3-0050/20/04
z 1 kwietnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
IS.IX/3-0050/20/04
Data
2004.04.01



Autor
Izba Skarbowa w Rzeszowie Ośrodek Zamiejscowy w Krośnie


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Przepisy ogólne --> Wyłączenia


Słowa kluczowe
aport
korekta podatku
przedsiębiorstwa


Pytanie podatnika
Czy w sytuacji wniesienia w formie aportu do spółki akcyjnej przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego podatek odliczony przy zakupie towarów handlowych (zapasów) w tym przedsiębiorstwie powinien być skorygowany?


Działając na podstawie art. 14b § 2 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Izba Skarbowa w Rzeszowie dokonuje zmiany udzielonej przez Naczelnika Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie w dniu 15.03.2004 r. interpretacji (znak: PUS.II/443/31/2004) w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w podatku od towarów i usług:

W skierowanym do Naczelnika Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie piśmie spółka „A.” zwróciła się z zapytaniem czy w sytuacji wniesienia w formie aportu do spółki akcyjnej przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego podatek odliczony przy zakupie towarów handlowych (zapasów) w tym przedsiębiorstwie powinien być skorygowany. Spółka podkreśliła, że zapasy te stanowią integralną część składową wnoszonego przedsiębiorstwa i w spółce akcyjnej służyć będą sprzedaży opodatkowanej. Zdaniem spółki „A.”, sytuacja taka nie powinna powodować obowiązku korekty podatku naliczonego.

Odpowiadając na powyższe pytanie, Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie informuje:

Przedsiębiorstwem w rozumieniu przepisu art. 551 kodeksu cywilnego jest zespół składników materialnych i niematerialnych przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, obejmujących wszystko, co wchodzi w jego skład, a w szczególności: firmę, księgi handlowe, nieruchomości i ruchomości w tym produkty i materiały, patenty, wzory użytkowe i zdobnicze, zobowiązania i obciążenia związane z jego prowadzeniem, prawa wynikające z najmu i dzierżawy lokali zajmowanych przez przedsiębiorstwo. W świetle tej definicji nie można uznać przedsiębiorstwa za towar określony w art. 4 pkt 1 ustawy o VAT ani też za usługę zdefiniowaną w art. 4 pkt 2 cyt. ustawy. W związku z tym, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega sprzedaż towarów i odpłatne świadczenie usług - sprzedaż przedsiębiorstwa wyłączona została z zakresu działania ustawy o VAT (art. 3 ust. 1 pkt 1). Także inne czynności, których przedmiotem jest przedsiębiorstwo - w tym wniesienie aportem przedsiębiorstwa do spółki kapitałowej - wyłączone są z zakresu działania tej ustawy.

Wobec powyższego czynność wniesienia całego przedsiębiorstwa do spółki kapitałowej nie powoduje po stronie wnoszącego obowiązku korekty wcześniej odliczonego podatku naliczonego. Pogląd taki jest zgodny z wyjaśnieniem Ministerstwa Finansów zawartym w piśmie z dnia 10.06.1998 r. (znak: PP3-8227-1249/97/TZ), zgodnie z którym „dokonanie czynności wniesienia przedsiębiorstwa jako aportu do spółki z o.o. pozostaje bez wpływu na wcześniejsze odliczenie podatku naliczonego dokonane w związku z zakupami, które posłużyły sprzedaży opodatkowanej we wnoszonym aportem przedsiębiorstwie”.

W świetle powyższego stanowisko spółki „A.” jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj